Czas na amerykański gaz

Wydaje się, ze już czas, czas nawet najwyższy. Po zapowiedziach politycznych, wizytach i staraniach ministra Sikorskiego, artykule Premiera w Financial Times, przychylnym tonie mediów i pochwalnym głosie ekspertów, wizycie PGNiG w Stanach, już czas na amerykański gaz, który w postaci schłodzonej do minus 160 stopni Celsjusza i upłynnionej w amerykańskich terminalach, nadpłynie do Świnoujścia i zasili polski system gazowy.

Przyjrzyjmy się jego podstawowym parametrom. Przede wszystkim cenie, która czyni cuda. Jak powszechnie wiadomo, gaz ziemny w USA jest tani jak barszcz. I rzeczywiście tak jest, dzisiaj na Henry Hub kosztuje 4,49 dolara na MBtu. Przeliczając na zwykłe u nas metry sześcienne (współczynnik 36), otrzymujemy 161,6 $/1000 m3, czyli 490 zł. Nie ma co, wobec taryfowego 1250 zł/1000 m3 - tanio! W końcu mamy ten drogi rosyjski gaz.

Pytanie, jeśli jest tak tani po drugiej stronie oceanu, ile będzie kosztował u nas? Jest to dość proste do policzenia, gdyż w odróżnieniu do tajności i mętnizny kontraktów czy to z Gazpromem czy z QatarGas, o których krążą przecieki, plotki i pogłoski, tutaj mamy wszystko wyłożone na talerzu. Firma Cheniere, jedyna jak na razie budująca terminale skraplające, pokazuje wszystkie dane. Tak więc po kolei wszystkie składniki.

Cena gazu w kontraktach LNG wynosi 115% notowań Henry Hub. Amerykanie pobierają pewną premię za dostarczenie gazu do terminala. Czyli gaz kosztuje 560 zł / 1000 m3.

Upłynnienie jest kwotowane według stałych stawek. Wcześniej wynosiło ono 3 dolary za MBtu, obecnie już 3,5 dolara. Koszt następny - upłynnienie: 380 zł.

Przepłynięcie do terminalu odbiorczego nie jest wyliczone w opracowaniach firmy Cheniere, podaje ona jedynie 900 tysięcy dolarów jako jednorazowe opłaty portowe i $84 tysiące za dzień czarteru gazowca. Przyjmijmy wyliczenie Instytutu Oxford Energy – 1,3 dolara / MBtu do W. Brytanii, dodajmy skromne 0,3 dolara do Polski (do Azji łącznie kosztuje 3 $/MBTu) i mamy 1,6 dolara, czyli 170 złotych za 1000 m3.

Rozładujmy to za 0,4 dolara (wg Oxford, stawek polskich jeszcze nie wyznaczono). Dodajemy 40 złotych.

Zsumujmy. 560 gaz, 380 upłynnienie, 170 transport, 40 regazyfikacja. Razem 1150 zł/1000 m3. No tak, taniej od taryf PGNiG, które wynoszą 1250 zł. To oczywiście dla dużych odbiorców, mali kupują właśnie po cenach amerykańskich 1150 zł.

Ale ile dzisiaj kosztuje gaz na giełdzie europejskiej? 16 Euro / MWh, czyli 176 Euro za 1000 m3, czyli 706 zł. Wobec europejskiej giełdy dzisiaj amerykański gaz jest drogi, nawet bardzo.

gaz-usa-import-polska-koszty_183_0.jpg

Wszystko przez koszty po drodze między amerykańskim rynkiem a europejskim odbiorcą. Z 490 zł robi się 1150. Po drodze przyrasta 135% ceny. Tu jest kłopot, taniej niż w Ameryce można kupić z Lasowa. Zapowiadanych cudów z ceną nie będzie, szczególnie gdy dołączymy do europejskiego rynku.

- - -
P.S. ceny zaokrąglałem do okrągłych dziesiątek.
9 czerwca 2014
dla:
www.KierunekChemia.pl

Tematy: 

komentarze: 16

Relatywnie

Drogo, ale co ciekawe nadal taniej od obecnej ceny z Jamału (oczywiście, gdyby wierzyć pogłoskom). LNG z USA w najlepszym przypadku może być czynnikiem skłaniającym Gazprom do udzielenia jakiegoś drobnego rabatu (ponad take or pay oczywiście...) - vide: http://wysokienapiecie.pl/gaz-ziemny/409...

wait

Poczekajmy na kolejne taśmy, może na którejś padnie obecna cena. Ale przeliczając plotki wyjdzie nam teraz ok. 1200 zł/1000m3

biznes

Trzeba też pamiętać, że umowy nie będą podpisywane pomiędzy Obamą i Tuskiem, a pomiędzy biznesem....a biznes patrzy z wiadomej przyczyny w stronę Azji Płd Wschodniej. Trudno oczekiwać, że Amerykanie wybiorą mniej atrakcyjny rynek, bo Polska to sojusznik.

Andrzej's picture

jasne, biznes, ale dla kogo?

Would it be profitable for U.S. companies to sell gas to Europe?

According to Stern, natural gas suppliers will sell LNG to buyers willing to pay the highest price -- and those buyers may not necessarily be in Europe.

Jonathan Stern mówi:

"amerykańskie LNG będzie sprzedawane kupującym, którzy chcą zapłacić najwyższą cenę"

Jak widać - Polska chce. Więc biznes będzie, pytanie, dla kogo?

Gucio z Montrealu's picture

Cósik mi się wydaje, że ...

... dla tych - co zorganizowali i popierają «Majdan» ...

A ci co się dali «zorganizować» i reszta - zapłacą «jak za zboże» ...

Bo już od dawna media ostrzegają, że - «bezpieczeństwo energetyczne musi kosztować» ... ;-(

P.S. - To jest chyba praktyczny przykład «wolniej konkurencji» w wykonaniu cywilizacji zachodniej ... Napoleon i Adolf musieli zrobić wycieczki w głąb europejskiej Rosji - żeby zrozumieć co to znaczy «Generał Mróz» ...

Tym razem wygląda mi na to, że może nadarzyć się okazja poznania podobnych efektów bez potrzeby takich wycieczek ...

Warto jest jednak pilnowac własnego wegla !...

Gucio z Montrealu

Gordon Gekko

że co? że niby mróz pokonał 1000-letni a rzeszę? sugeruję poczytać o strategii Żukowa w bitwie pod Stalingradem i wszystkich następnych aż do Berlina włącznie (zanim się napisze podobne pierdoły...)

Gucio z Montrealu's picture

No właśnie ...

... oprócz sztuki czytania - należy jeszcze dopracować sztukę rozumienia tego co się czyta ...

Ale najtrudniejszym jest jednak - wyobrażenie sobie warunków w jakich to się działo - nie mając okazji do odmrożenia sobie uszu - nie wspominając już o reszcie ... ;-(

Gucio z Montrealu

ceny na henrym pojda w gore

jak tylko czesc produkcji zacznie wyplywac z usa. i jak to zawsze w biznesie oraz pod warunkiem ze panstwo zajmie pozycje rynkowa a nie polityczna, bedzie miejsce i ekonomia na gaz z rosji jak i z usa (za lat ileś) plus troche norwegii i/lub afryki.
ops zapomnialem ze mamy deal z katarem, ale tez nie drocze sie z polskim lobby lupkowym :)

jose

Andrzej's picture

podobnie z ropą

Jak usuną bariery eksportowe

http://szczesniak.pl/2305

Cena się zrówna z Brentem. Ale wtedy rafinerie amerykańskie nie będą miały potężnej przewagi kilku-kilkunastu dolarów tańsze ropy. Stąd mizeria europejskich rafinerii. Druga fala skutków gazu łupkowego już jest w EU. Pierwsza to tani węgiel. Choć gazu jeszcze nie ma - Europa już dostała w ucho.

współczynnik

dlaczego użwywa Pan przelicznika z mBtu na m3 wynoszącego 36, skoro prelicznik wynosi około 28. To z m3 na mBtu przelicznik wynosi ok. 36.

Andrzej's picture

Proste liczenie

a Henry Hub kosztuje 4,49 dolara na MBtu. Przeliczając na zwykłe u nas metry sześcienne (współczynnik 36), otrzymujemy 161,6 $/1000 m3, czyli 490 zł

1 dolar za MBtu = 36 $ za m3
bo
1 m3 = 36 MBtu

P.S. Będzie jeszcze prościej, jak z PKB i zyskiem firmy:

- pastylka kosztuje 1 dolara
- w pudełku mamy 36 pastylek
- pudełko pastylek kosztuje:
- - - 36 $
- - - 28 $

Hamlet: Oto jest pytanie
A odpowiedź jest prosta jak kilo drutu w kieszeni

Andrzej's picture

Kaczyński: czas na amerykański gaz

Jarosław Kaczyński spotkał się z Rudim Giulianim. Rozmowa trwała ponad dwie godziny.
To wszystko co niepokoiło, jeżeli chodzi o kontakty Ameryki z Rosją, mieści się w racjonalnym prowadzeniu polityki, w którym nasze interesy mogą się z łatwością zmieścić

Rozmawialiśmy także o gospodarce. Wyszła oferta, która pozwoliłaby Polsce być krajem niezależnym od tych, którzy chcą wykorzystywać naszą zależność energetyczną do celów politycznych. Być może od tego zaczniemy relacje polsko-amerykańskie. Na razie nic nie jest przesądzone.
—mówił prezes PiS, po spotkaniu.

www.prawica.net/6035

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.