Zielone patenty

Energia odnawialna jest uzasadniana globalnym ociepleniem, walką o klimat, przyjaznością dla środowiska. Te argumenty mają słabe podstawy naukowe, jednak dla gospodarek uprzemysłowionych zielona energia jest bardzo atrakcyjną dziedziną. Posiadają w niej bowiem przewagi, budujące ich międzynarodową konkurencyjność, które określa się ogólnie jako innowacyjność. Rzecz słabo mierzalna, ale jeden wskaźnik jest bardzo poręczny - patenty.

W jakich krajach powstają patenty energii odnawialnej?

clean-energy-patents-krajeA.jpg

Oczywiście USA - z dużą przewagą - posiada 48% patentów z lat 2002-2013,, daleko później Japonia - 24%, daleko za nimi - Niemcy 7% i Korea 6%. Chiny - zaledwie 1% światowych zielonych patentów.

Przypatrzmy się wielkim graczom tej gry, bo to przecież korporacje są twórcami technologii i patentów. Jakie przedsiębiorstwa posiadają najwięcej "zielonych" patentów?

clean-energy-patents-korporacjeA.jpg

Przede wszystkim koncerny samochodowe: GM, Honda, Toyota, Nissan, Ford, Hyundai. Jak widać - amerykańskie i japońskie. Także firmy energetyczne - General Electric, UTC, Vestas. I większość firm technologicznych.

Dlaczego koncerny samochodowe? Gdyż do niedawna dominowały w wyścigu technologicznym poszukiwania w sektorze ogniw paliwowych. Jednak energia słoneczna w 2013 roku przejęła pałeczkę pierwszeństwa.

clean-energy-patents-sectorsA.jpg

U nas z patentami, technologiami i przemysłem - słabo. Nie żeby od razu żądać oddania patentów w zamian za otwarcie rynków, ale... Dobrze choćby wiedzieć, gdzie są najsmakowitsze kąski schowane.

- - -
źródło: dane Heslin Rothenberg Farley & Mesiti P.C. Intellectual Property Law

Tematy: