Siedem chudych lat gazoportu

Gazoport zabuksował w miejscu. Już w grudniu 2013 roku miał być zbudowany, już w lipcu 2014 roku miał przyjmować pierwsze gazowce... a tu... nic. Rok temu Premier Tusk zapowiadał: w maju 2015 r. gazoport powinien normalnie pracować"... i nie pomogło. Nie ma wielkiego projektu, którym zarządza komitet sterujący pod przewodnictwem samego Ministra Skarbu, a uczestniczy kilku innych ważnych ministrów. Nie ma i w tym roku już nie zacznie pracować. Choć nowy minister skarbu Andrzej Czerwiński mówi, że pierwszy gazowiec to może jeszcze przed wyborami...

Zamiast jednak ekscytować się drobiazgami i spekulować, kiedy oddadzą - przyjrzyjmy się temu sztandarowemu przedsięwzięciu polskiego bezpieczeństwa energetycznego tak całościowo, z lotu ptaka. Co widać? Moim zdaniem – same nieszczęścia. Siedem lat – siedem nieszczęść.

1. Inwestycja, o której zdecydowano już siedem lat temu, a przyspieszenia nabrała podczas kryzysu gazowego na Ukrainie, cierpi na nadmiar polityczności (inwestycja strategiczna) i niedomiar biznesowej kalkulacji. Tworzona jakby na stan wojenny a nie na codzienne funkcjonowanie w rynkowym otoczeniu.

2. Wybór miejsca był całkowicie polityczny, starły się grupy wpływu, co wymusiło rozbudowę infrastruktury przesyłowej, ale przede wszystkim kosztowało ponad miliard złotych za falochron, który w Świnoujściu był konieczny, a w Gdańsku – nie.

3. Kontrakt katarski na 20 lat, na warunkach „bierz albo płać”, z bardzo wysoką ceną, na dodatek uzależnioną od cen ropy naftowej. Czyli jeszcze mocniej występują wszystkie wady, które krytykujemy w kontrakcie jamalskim. Przez opóźnienie już za ten gaz płacimy, chociaż nie zawitał jeszcze do Świnoujścia. To bardzo kosztowny i niepotrzebny nabytek, zarówno dla PGNiG jak i dla konsumenta – indywidualnego czy przemysłowego.

4. Okazało się przy okazji (może to dobry znak), że większych inwestycji nie da się przeprowadzić na podstawie istniejącego polskiego prawa. Żeby zbudować gazoport, doprowadzić rury i rozbudować system przesyłowy – konieczna była specustawa. Specjalne prawo, uchylające wymogi i biurokratyczną mordęgę, która obowiązuje na co dzień.

5. Zarządzanie projektem może być anty-wzorem przeprowadzania dużych inwestycji. Od pierwszego kontraktu na projekt do dzisiejszego sporu z wykonawcą, który trzyma rząd na wyborczym celowniku, obiecując, że odda przed wyborami, jak rząd ekstra zapłaci. Raporty NIK-u uzupełnione analizami biznesowymi – mogą posłużyć przyszłym pokoleniom decydentów i menadżerów jako „case” - przykład, jak NIE działać.

6. Drogie będzie funkcjonowanie samej instalacji. Nie ma chętnych na wykorzystanie 70% mocy regazyfikacyjnych, pomimo kilkakrotnych prób znalezienia klientów. Tak za kosztowny proces regazyfikacji, jak i za niewykorzystane moce przyjdzie nam zapłacić w rachunkach.

7. I nieszczęście siódme, nie wiem czy ostatnie. Mając wykorzystane jedynie 30% możliwości przeładowczych terminalu, już planujemy jego rozbudowę o kolejne 2,5 miliarda m3, czyli jeszcze 50% dzisiejszych pojemności. Komu to potrzebne?

I choć w biblijnej przypowieści siedem chudych krowach pożerało siedem krów tłustych, może wydarzy się cud i po siedmiu chudych latach gazoportu nastąpi siedem tłustych. Jak mawiała Margaret Thatcher - „unexpected happens”. A nas jedynie cud może uratować – jak zawsze.

gazoport-terminal.jpg

- - -
kwiecień 2015

Tematy: 

komentarze: 13

A tymczasem chinski AIIB modifikuje dotychczasowe

reguly miedzynarodowej bankowosci.

Exclusive: China's AIIB to offer loans with fewer strings attached - sources

BEIJING (Reuters) - China's new international development bank will offer loans with fewer strings attached than the World Bank, sources said, as Beijing seeks to change the unwritten rules of global development finance.

The Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) will require projects to be legally transparent and protect social and environmental interests, but will not ask borrowers to privatize or deregulate businesses for loans, four sources with knowledge of the matter said.

http://mobile.reuters.com/article/ousivM...

Ziuk

Przykład "gazportu" jest

Przykład "gazportu" jest dowodem że NIE ZBUDUJEMY elektrowni atomowej ani żadnej innej. Z jakimi problemami udało się dokończyć Czorsztyn! Nie mówiąc o takich drobiazgach jak zbiornik Wióry...

I najwyraźniej jest to przypadłość "systemu" a nie "ludzi" czy "biurokracji". Ludzie są ci sami, biurokracja podobna. A system mamy jaki każdy widzi...

A chcesz miec wybudowana w

A chcesz miec wybudowana w Polsceelektrownie atomowa? Wybudowana przez polakow ?
Badz wtedy pewien, drugi czarnobyl.

Niestety, to są próżne

Niestety, to są próżne dywagacje bo nie widzę POLSKIEJ firmy która by mogła coś takiego wybudować.
Polskie firmy budowały i by zbudowały bezpieczną i nowoczesną elektrownię atomową, ale przyszło "nowe" i wyrzuciło w błoto miliardy wydanych na inwestycje dolarów...
Teraz budowała by Areva (chyba pewniejsza technologia) lub Westinghouse (nie komentuję ich "dokonań").
Najlepiej byłoby wrócić do współpracy z Rosatomem - ale pomarzyć każdy może...

Wydaje mi się że gazociąg był

Wydaje mi się że gazociąg był szykowany pod gaz z USA. I taką rolę spełni. Jeśli popatrzeć na medialny i polityczny szum wokół gazu w Polsce, nieustanne i natrętne straszenie "zakręceniem kurka" przez Rosję, to tylko naiwny może sądzić że było to spontaniczne.

Na wysokim napięciu jest sporo artykułów o LNG, Amerykanie nastawiają się na uruchomienie dużego eksportu do Europy już w 2016 - dlatego wcześniej gazociąg był nam zbędny.

"Amerykanie są przekonani, iż ceny gazu w USA pozostaną na tyle niskie, by zapewnić zyskowność eksportu do Europy. Indeks TTF utrzymuje się dziś na poziomie 190 euro za 1000 m sześc. gazu, co przy obecnych kursach walut daje ok. 215 dol za 1000 m sześc. Natomiast cena gazu w najważniejszym amerykańskim punkcie obrotu - Henry Hub - jest na poziomie 95 dol. Co oczywiście nie oznacza, że amerykański gaz będzie o połowę tańszy, bo do ceny w USA trzeba doliczyć koszty skroplenia, transportu do Europy oraz regazyfikacji i wychodzi z tego kwota rzędu 250 dol."
http://wysokienapiecie.pl/gaz-ziemny/914...

Oczywiście że tak! Zgadzam

Oczywiście że tak! Zgadzam się! O ile pamietam linkowaną informację sprzed roku to "kontrakt katarski" został odkupiony przez jakiś "holding" z Wall Street. Nawet w informacji o tym fakcie podawano wyliczenia mówiące że Amerykanie będą do Gazoportu dostarczac gaz po swoich cenach - kilkakrotnie niższych od cen kontraktu. Wyliczano ogromne zyski z tego tytułu... Nie podam szczegółów bo nie znajdę linku od ręki...

chemmobile's picture

Ja natomiast pamiętam dementi

Ja natomiast pamiętam dementi PGNiG odnośnie rzekomego przejęcia obsługi katarskiej umowy przez amerykański "holding".

Przykład z Niemców

Ledwo tylko Niemcy zbudowali elektrownie atomowe, ledwo zbudowali w każdym Kreis /"Powiat" - biogazownie, ledwo wiatraki stanęły i elektrownie wodne a już Rosjanie - obniżyli Niemcom cenę za gaz.
Proste prawda ?

Moim zdaniem lepszy numer

Moim zdaniem lepszy numer wycięli Chińczycy! Jak tylko zrobił się boom na elektrownie słoneczne i w Niemczech powstały firmy produkujące i instalujące baterie słoneczne, chińskie firmy tak obniżyły ceny że cała branża w Niemczech upadła!

Polska buduje gazoport

na gaz z USA ale niekoniecznie będziemy płynąć w głównym nurcie, zresztą my nie płyniemy w żadnym:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosc...

Rosja ma bardzo solidnych sojuszników swoją drogą:) z jednej strony blokują jej przedsięwzięcie SS z drugiej co dla Niemiec popłynie to dobre i uczciwe. Stare gierki w Europie wciąż aktualne. Polska po za grą tak jak przed, jak po II wojnie światowej, jak w czasie zaborów. Nie ma u nas polityki, jest jajecznica.

Andrzej's picture

Gra ciekawa

choć nie jestem przekonany, czy do końca o to chodzi, czy nie jest narzędzie nacisku na Turcję - jedyną dzisiaj przeszkodę na drodze Turkish :-) Stream.

Ale rzeczywiście od ostatniej próby - 2 lata temu? - jednak wydarzyła się Ukraina.

U nas będzie o zdradzie, solidarności, i takie inne dyrdymały. W ramach rekompensaty kupimy sobie gaz z ameryki :-)

Gucio z Montrealu's picture

Znając mentalność biznesmenów anglosaskich …

… można przewidzieć jak amerykański LNG będzie płynął do Szczecina, bo napewno nie ten z Kuwejtu …

Otóż Rosjanie przymierzają się do zbudowania zakładu do skraplania LNG gdzieś w okolicy Wyborga i będą go rozsyłali własną flotą tankowców …

Tak, że do Szczecina będą zawijały rosyjskie tankowce z rosyjskim LNG a rachunki w dolarach, z odpowiednim narzutem (bezpieczeństwo energetyczne musi więcej kosztować - a jakże) będą przychodziły ze Stanów …

I ten sposób Polska będzie sprowadzała ”amerykański gaz” aż do momentu gdy przystąpi do Euro-Azji Wołodji … ;-)

Gucio z Montrealu

Северный поток 2 / Nord

Северный поток 2 / Nord stream 2 – Gazprom pokonał sankcje
https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34783

Niestety ale "polskie" władze działają na szkode Polski i jej Obywateli. Nic się nie zmienia od 25 lat!
W kwietniu roku 2013 władze Rosji dały zielone światło na rozmowy z polską stroną w celu podpisania szybkiego stosownej umowy i szybkiego rozpoczecia II nitki Gazociągu Jamalskiego. Na rozmowy do Petersburga poleciała polska delegacja z ministrem Piechocińskim na czele. Potem nastapiła cisza z naszej strony o ogromny kontrakt który Polsce o polskim firmom przyniósł by miliardy dolarów został zaprzepaszczony. Zbudowanie tego gazociągu przez teren naszego kraju dało by Gazpromowi i Rosjanom spore oszczędności - bo budowa Nord Streamu jest KOSZMARNIE DROGA! A nam by dało wpływy z tranzytu w wysokości co najmniej MILIARDA dolarów co rok przez dziesięciolecia!
Możliwe było przy tej okazji wynegocjowanie tańszych cen na gaz - bo jak wiemy mamy gaz najdroższy w Europie dzięki rządom prawicy i jednego szczególnie ministra zwanego "Kobrą".

Linki źródłowe:
http://biznes.newsweek.pl/jamal-ii--gazp...

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata...

Opinia profesora Buzka w momencie jak jeszcze wazyła się sprawa Jamału II (pierwsze podejście) - zaprzepaszczono tę okazję bo rząd powiedział tak - ale przez terytorium U'Krainy ma iść - więc Rosjanie niebawem wybudowali Nord Stream!
http://buzek.pl/node/103

PS
Osoby które zaprzepaściły budowę Jamału II powinny zgnić w więzieniu do końca swych dni!

PS2
Zbudowanie Jamału-2 na terenie Polski wzmocniła by nasza kartę przetargowa w Unii i dała by nam "pewność energetyczną" na dziesiątki lat!

Dodatkowe linki o Gazociągu Jamalskim - przykladowo...
http://szczesniak.pl/node/259
http://www.szczesniak.pl/2350
http://www.szczesniak.pl/node/1078
http://www.szczesniak.pl/2828