Peak Oil, amerykański, łupkowy

Niedługo potrwał amerykański boom naftowy. Kilka lat gwałtownego, wręcz szaleńczego zwiększania wydobycia… i po boomie.

Rosło naprawdę dynamicznie. Od 2005 roku corocznie dodawano do wydobycia „nową Polskę” - przybywało 20 milionów ton produkcji ropy naftowej. I tak przez 9 lat - w 2005 r. wydobyto 250 milionów ton, a w 2014 – 430 mln. Można było dostać zawrotu głowy od sukcesów i... Polacy go dostali. Już blokowaliśmy rosyjską ropę, bo przecież Ameryka będzie potężnym eksporterem ropy, nie mówiąc o niezależności energetycznej... I rzeczywiście prawie we wszystkich surowcach – USA jest samowystarczalna, a nawet eksportuje nadwyżki. Ale nie w ropie naftowej, na której oparty jest amerykański styl życia. Stany muszą wciąż ją importować - 370 milionów ton rocznie. To znacznie mniej niż 500 milionów ton, które sprowadzały do niedawna, ale do „naftowej niezależności” droga daleka.

Co się stało?

Amerykańską ropę z łupków zahamowała światowa cena ropy. Niewielka nadwyżka podaży na rynku, zmniejszenie napływu darmowego pieniądza z Rezerwy Federalnej i na koniec – Arabia Saudyjska, która nie chciała brać na siebie obrony wysokich cen i tracić przez to udział w rynku. I jak to ładnie sformułowała, chciała „przedłużyć wiek ropy”.

Więc cena ropy zanurkowała do poziomów nieznanych od 10 lat, a w Stanach zadziałał „amerykański barometr”. Północna Dakota to nie arabskie pustynie, gdzie jeden odwiert i przez pół wieku będzie dawał ropę, tutaj wydobycie spada już po kilku miesiącach, i żeby ten spadek zastąpić trzeba wiercić, wiercić, wiercić... Po spadku cen amerykańskie firmy natychmiast ograniczyły inwestycje, zmniejszyły wiercenia, zwolniły ludzi. Oczywiście największej gospodarki świata nie powali to na kolana – sektor naftowy to zaledwie 2% PKB, a zatrudnienie to jedynie 1% całej gospodarki. Wielkiego problemu nie ma, ale niektóre stany jak Teksas czy Północna Dakota dotkliwie odczuwają kryzys.

Przyczyna jest jasna, Ameryka ma ropę w ogromnych ilościach, ale najdroższą na świecie. Żaden znaczący producent nie musi tyle wydać na wydobycie, ile muszą się napracować amerykańskie „dzikie koty” („wildcatters” - tradycyjna nazwa prywatnych poszukiwaczy ropy, którzy nie grzeszyli dobrymi manierami). I pomimo bardzo taniego kredytu, idealnych warunków do poszukiwań i produkcji, amerykański naftowy boom powoli przechodzi do historii. Prawie wszystkie geologiczne baseny ropy (oprócz Niobary) zmniejszyły wydobycie w kwietniu i pogłębiły spadki w maju.

shale-oil-usa-bakken-eia.png

Oczywiście Ameryka będzie nadal przez lata naftową potęgą, jest jednym z trzech producentów (z Arabią Saudyjską i Rosją), które daleko wyprzedza pozostałych. Jednak o tak bajecznych wzrostach... trzeba zapomnieć.

A na koniec sam przypnę sobie medal i powiem: a nie mówiłem? Nawet pisałem, że "eksportową potęgą Ameryka nie będzie."

Ale ten upadek uderza także w gaz. Złoża są mieszane, gaz najczęściej jest produktem ubocznym wydobycia ropy z łupków. Jego też dotyka amerykański łupkowy Peak Oil.

Oczywiście produkcja jeszcze rośnie, jeśli porównać z ubiegłym rokiem:

shale-gas-usa-basins-eia.png

Jednak jeśli porównywać do poprzednich miesięcy - spadek się już zaczął:

shale-gas-change-usa-basins-eia.png

P.S. 10 wrzesień

Spadek produkcji w USA już oficjalnie

warto o tym powiedzieć, bo po euforii amerykańskiej ropy zalewającej świat, zapadła cisza.

EIA w raporcie SHORT-TERM ENERGY OUTLOOK z 9 września mówi:

  • w sierpniu wydobycie spadło o 140 tysięcy baryłek m/m
  • produkcja wyniosła 9,1 mln b/d ( o pół miliona mniej niż w kwietniu - 9,6 mln)
  • produkcja spadnie do 8,6 mln b/d do sierpniu 2016, a produkcja w 2016 wyniesie 8,8 mln b/d

Już po snach o niepodległości naftowej. Ale trzeba przyznać, że Amerykanie potrafią nie nagłaśniać złych informacji. O sobie.

P.S. 14-09-2015

OPEC ogłasza zwycięstwo nad amerykańskimi łupkami:

In monthly oil-market report OPEC writes:

"In North America, there are signs that US production has started to respond to reduced investment and activity. Indeed, all eyes are on how quickly US production falls."

- - - -
źródła:
EIA Drilling Productivity Report

P.S. listopad 2015 A teraz już Bakken jest poniżej wydobycia sprzed roku. Peak Shale Oil pełną gębą :-)

Tematy: 

komentarze: 13

Skąd prognozy?

Witam,Witam,
Gratuluje podjęcia ciekawego tematu.
Jednakże skąd te szacunki !!! "Konia z rzędem " za to kto potrafi oddzielić produkcje ze źródeł tzw. niekonwencjonalnych od konwencjonalnych.
Należało by tutaj rozważyć chociażby pojęcia ‘'halo oil" i ‘commingled production"!! Czym jest wymieniana ropa z „łupków”, a może to wcale nie „ropa z łupków” lecz „tight oil”??

Pomijając ww. nieistotne kwestie - dane mówią za siebie, w US trend wydobycia (surowej) ropy naftowej ciągle zwyżkowy według rozsądnych i sprawdzonych danych EIA.
http://www.eia.gov/dnav/pet/PET_SUM_SNDW...

Andrzej's picture

źródła podane

statystyki EIA podają dane historyczne, DPR podaje analizy bieżące.

Tego "konia"to EIA proszę...

Jakie jest inne tłumaczenie shale gas czy tight oill? ja używam takich jak w tekście.

Japończycy się przejechali na łupkach - miliard dolarów

Itochu Corp. ended its $1 billion foray into U.S. shale by selling its 25 percent stake in Samson Resources Corp. back to Samson for $1.

The sale reverses the Japanese trading company’s biggest purchase of an energy asset when it was made in 2011. The decision to exit was made because of the state of operations at Samson and the outlook for gas prices in North America, the Tokyo-based company said in an emailed response to questions.

Since joining with KKR & Co. to buy Samson in what ranked as the biggest leveraged buyout of an oil and gas producer at the time, Itochu has written down all of the ¥78 billion, worth $1.04 billion at the time, it spent on shares of Tulsa, Oklahoma-based Samson.

BLOOMBERG JUN 23, 2015
http://www.japantimes.co.jp/news/2015/06...

Andrzej's picture

US shale - czwarty miesiąc spadku produkcji

Lipcowy biuletyn EIA pokazuje, że sierpień będzie czwartym z rzędu miesiącem spadku produkcji ropy i gazu z największych złóż łupkowych.

Ale jest coś w tych sprawozdaniach, nad czym nie mogę wyjść z podziwu. To zwiększanie efektywności jednej wiertnie. Przykąłd Eagle Ford:

usa-shaleoil-eagle-ford-eia.png

W ciągu kilku lat potrafili zwiększyć produkcję początkową ze złoża z ok 50 baryłek dziennie do ponad 700. Niewiarygodna sprawność amerykańskich nafciarzy! Pogratulować :-)

A mogłby pan panie Andrzeju

A mogłby pan panie Andrzeju napisac o ile ta produkcja spada z miesiaca na miesiac bo mimo zywego zainteresowania tematem dostaje tutaj 2 sprzeczne informacje z jednym wynika ze produkcja spadła gdzies o 100 tysiecy baryłek dziennie natomiast w polskim internecie mozna niezmiennie przeczytac ze produkcja ropy w USA rosnie

Rosyjskie powiedzenie głosi
"Surowość rosyjskiego prawa jest łagodzona przez powszechne jego niestosowanie"

Przepraszam za prosbe ale tak

Przepraszam za prosbe ale tak po ludzku ile baryłek ropy wydobywano powiedzmy rok temu w sierpniu 2014 a ile bedzie sie wydobywac w sierpniu 2015 - chce po prostu uzyskac rzetelna inforacje w morzu prawd i półprawd.

Rosyjskie powiedzenie głosi
"Surowość rosyjskiego prawa jest łagodzona przez powszechne jego niestosowanie"

Andrzej's picture

W statystykach sprzed kilku miesięcy jeszcze rośnie

i je można znaleźć tutaj
http://www.eia.gov/dnav/ng/ng_prod_sum_d...

ale Drilling Productivity Report jest raportem prognostycznym EIA i jest prowadzony dla kilku najważniejszych złóż. I on pokazuje, że produkcja cztery miesiące spada - na tych złożach. Co pokazuję we wpisach. Niestety nie można porównać całości wydobycia z tym raportem, dlatego produkcji sierpnia 2014 i 2015 nie można jeszcze porównać. Tylko tych złóż w DPR. Na razie rok do roku jeszcze jest wzrost, spadek jest widoczny miesiąc do miesiąca. W marcu był peak.

W statystykach historycznych będzie to dobrze widać za miesiąc, dwa, choć już kwiecień pokazuje spadek.

A polskim internetem nie przejmowałbym się.

Andrzej's picture

Spadek produkcji ropy w USA

... już widać w statystykach. Z 9,6 mln b/d w kwietniu do 9,3 w czerwcu.

U.S. domestic crude oil production peaked at just above 9.6 million barrels per day (bpd) in April before falling by more than 300,000 bpd over the following two months, Energy Information Administration (EIA) data showed Monday.

http://www.eia.gov/petroleum/production/...

Andrzej's picture

e :-)

piszą tak, bo nie wiedzą co się dzieje

Andrzej's picture

Spadek produkcji w USA już oficjalnie

warto o tym powiedzieć, bo jakby po euforii amerykańskiej ropy zalewającej świat, zapadła cisza.

EIA w raporcie SHORT-TERM ENERGY OUTLOOK z 9 września mówi:

  • w sierpniu wydobycie spadło o 140 tysięcy baryłek m/m
  • produkcja wyniosła 9,1 mln b/d ( o pół miliona mniej niż w kwietniu - 9,6 mln)
  • produkcja spadnie do 8,6 mln b/d do sierpniu 2016, a produkcja w 2016 wyniesie 8,8 mln b/d

Już po snach o niepodległości naftowej. Ale trzeba przyznać, że Amerykanie potrafią nie nagłaśniać złych informacji. O sobie.

Andrzej's picture

OPEC ogłasza zwycięstwo nad amerykańskimi łupkami

In monthly oil-market report OPEC writes:

"In North America, there are signs that US production has started to respond to reduced investment and activity. Indeed, all eyes are on how quickly US production falls."