Chińskie surowcowe niezrównoważenie

W tekście o chińskim apetycie na surowce pisałem o zapotrzebowaniu na minerały i surowce w wymiarach zadziwiających, jak na pozycję Chin w gospodarce światowej. Żeby zrozumieć naturę fenomenu Chin, warto ją porównać z największą do niedawna gospodarką świata, ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Od strony produkcji Chiny są światowym liderem w wydobyciu wielu surowców, zajmując pierwsze miejsce na liście potentatów. Żeby wymienić tylko: rudy żelaza, ołów, aluminium, kadm, miedź, magnez. Co ciekawe – także w wydobyciu złota Chiny są światowym liderem.

W niektórych minerałach Chińczycy są monopolistami lub mają większość światowego wydobycia - ponad 80% takich surowców: antymon, magnez, metale ziem rzadkich, wolfram - to produkcja Państwa Środka. Ponad połowa globalnej produkcji takich jak bizmut, german, ind, rtęć, krzem, baryty, grafit, wapno, magnez… Dużo, w głowie się kręci… Boksytów produkują 40 milionów ton (na 211 mln ton światowej produkcji), aluminium 16,8 mln ton (na globalne 41,4 mln t), rud żelaza 332 mln ton (na 1,29 mld t). I choć Chiny produkują tak potężne ilości minerałów, to czasami muszą je dodatkowo importować - sprowadzają rudy żelaza, boksyty, aluminium, antymon, miedź, ołów, wolfram, cynk.

Jednak o wiele ciekawsza jest strona popytowa. Chiny to największa fabryka świata, wytwarza się w niej prawie 1/4 globalnej produkcji przemysłowej. Zajęły miejsce lidera kilka lat temu, wyprzedzając USA (dzisiaj około 17% światowej produkcji przemysłowej).

Patrząc na zużycie surowców liczone na mieszkańca, można się zdziwić. Amerykanie są wciąż dużo bogatsi od Chińczyków - USA w 2010 roku miało 11 razy większe PKB na mieszkańca niż Chiny. Jednak Chińczycy wiele ważnych dla gospodarki surowców zużywają znacznie więcej niż Amerykanie. A kluczowego dla budownictwa cementu ponad 6-krotnie więcej

Chiny-USA-surowce-na-mieszkanca-USGS_511.jpg

Pomimo niższego poziomu gospodarki, Chińczycy zużywają o wiele więcej od Amerykanów żelaza i stali (głównie budownictwo), cyny i cynku, nawet miedzi. Mniej sody (kluczowe dla przemysłu szklarskiego) i soli (dla chemicznego).

Jeśli jednak przypatrzymy się trendom ostatnich lat, widzimy, że zużycie surowców w USA szybko maleje – w ciągu 10 lat (2000 – 2010) zmniejszyło się zużycie aluminium, cementu, miedzi, żelaza i stali – o ponad 30%. Podczas gdy w Chinach potrzeby błyskawicznie rosną – zużycie aluminium zwiększyło się 6-krotnie, cementu 3-krotnie, miedzi 4-krotnie. Stany porzucają produkcję i przemysł, dynamika budownictwa spada, Chiny gwałtownie się industrializują, budują mieszkania, fabryki i infrastrukturę.

Zużycie wielu minerałów i surowców rośnie, gdy rośnie gospodarka i poziom życia. W krajach rozwiniętych zużycie się stabilizuje, wtedy gospodarka jest „zrównoważona”. Jak widać, Chiny są „niezrównoważoną” gospodarką, o co zresztą są często oskarżane. Po prostu rozwijają się błyskawicznie, potrzebują do tego surowców, także do eksport produktów, a szybko biegnąc do przodu, nadganiając wiekowe zaległości - nie da się zachować "zrównoważenia rozwoju". Bez parcia do przodu nie ma rozwoju, nie ma dobrobytu. Chińczycy to światowy fenomen w jego tworzeniu. Uczyć się i naśladować.


- - -
źródło danych: USGS

woda: Water_12_1_26_economy_testimony.pdf
Sustainabilit-zrownowazona-2015.10.01 Gospodarka cyrkulacyjna wyzwaniem dla firm

komentarze: 25

wyjaśnienie PKB a produkcja (realna)

Potezna produkcja China zalewajac swiat tworzyla rozne statystyczne fikcje.
Grecka firma sprowadza z Chin towar o cenie 1 Euro. Chinski produkt po przejściu na papierze przez pośrednika w raju podatkowym, przepakowaniu i doklejeniu oszukanczej etykietki, sprzedawany jest detalicznie po 2 do 20 Euro. Srednio po 10 Euro. Grecki Urzad Statystyczny twierdzi ze greckie przetwórstwo, uslugi i handel wytworzyly 9 Euro ! Czy to napewno jest prawda ? Prawda jest tylko ze w pasterskim kraju, Grecy wytworzyli 1 Euro deficytu w handlu zagranicznym. Reszta jest oszustwem i mydleniem oczu. Przelozyli sobie z rak do rąk pozyczone za granica pieniadze i wpisali rzekomo zarobione pieniadze ktorych nie bylo i nie ma.
Natomiast istotnie chinski przemysl i transport morski wytworzyly 1 Euro chinskiego PKB. Pamietajmy o tym patrzac na nadmuchane PKB Grecji czy tez USA.

Fragment z http://matusiakj.blogspot.com/2016/01/cz...

Andrzej's picture

no tak, ale...

Oczywiście, ale ludność ma siłę nabywczą (główny składnik PKB) i Grecja, USA, EU wytworzyły 20% (przyjmuję to 2,20 E) większą wartość dodaną niż chińska produkcja. Setki firm zarobiły te pieniądze, dobrobyt rośnie. Gospodarka oparta na usługach, na rzecz której pracuje cały świat. Wy stukacie młotkami, my palimy cygara i kasujemy.

Proste?

P.S. To po 2,20 Euro czy po 10 Euro?

10 eur to średna narzutu

10 eur to średna narzutu handlowego, który może być 100% dla towarów masowych prostych
a może być też ponad 1000% dla technologicznych drobiazgów

Andrzej's picture

1000% :)

Raz w życiu i zapomnij
Nawet gdyby. Kręci się
Stosunek sił i ustalone (przez najsilniejszego) reguły gry. A młotkowi mogą się cieszyć z tych podziałów, nie?

Dostrzegam pewien problem -

Dostrzegam pewien problem - nie wszyscy mogą mieć na raz nadwyżki handlowe z zagranicą bo siłą rzeczy jak ktoś ma nadwyżkę to ktoś musi mieć deficyt :-) I dwa - nie wszyscy mogą być biorcami inwestycji netto (czyli więcej się u nich inwestuje niż sami inwestują za granicą) z tych samych powodów
WIęc jeśli rozwój Chin jest mocno zależny od tych dwóch rzeczy - a jest - to nie da się tego powtórzyć na globalną skalę. Powiedzmy sobie szczerze Chiny rozwijają się min dzięki temu że producenci tam produkujący zalali nasz kraj produktami po dumpingowych cenach i rozwaliły nasze fabryki narzucając skandalicznie niskie koszty robocizny

A i jeszcze jest kwestia wielkości Chin. One są ogromne ludnościowo a to daje dużą siłę przebicia politycznego. Jeśli np Zachód może sobie wyobrazić że dowali Białorusi sankcjami (bo co to jest jakaś tam Białoruś) to to robi. Ale Chin za TO SAMO już nie będzie krytykował. Bo Chiny są za silne. Wszyscy przed nimi sie kłaniają licząc na jakieś korzyści. Mali nie moga liczyć na takie fory i muszą zarobić każdą złotówkę żeby ją potem skonsumować

Andrzej's picture

co to za kategorie: mogą - nie mogą?

Silne gospodarki mają nadwyżki, słabe bądź nadmiernie konsumpcyjne (Ameryka np.) gospodarki mają deficyt. To samo z inwestycjami - zasobne pożyczają i narzucają swoje warunki, biedne zadłużają się i przyjmują warunki.

A kto mówi o powtórzeniu na globalną skalę. Powtórzmy na regionalną.

Każde państwo ma taką siłę, na ile ma woli. Węgry mają więcej siły niż Polska.

Chciejstwo w realnym świecie ma niewielką siłę.

Czyli wzrost PKB na Zachodzie

Czyli wzrost PKB na Zachodzie jest oszukany i to bardzo mocno. Jeśli np. PKB w ciągu 40 lat wzrósł kilka razy*, to ja bym liczył, że odpowiednio wzrośnie wielkość mieszkań, rozmach budynków użyteczności publicznej, dostępność lekarzy....baza na Księżycu :). A tymczasem mamy na to wszystko barierę, a rośnie nie wiadomo dokładnie co.

* https://www.google.fr/publicdata/explore...

Andrzej's picture

jak to mówią, everything PEAK

Wszystko osiąga swój punkt nasycenia. Niektórzy rozwijali się w sposób niezrównoważony w XIX wieku, niektórzy w XX, więc dla następców powinno zabraknąć... Tak jak z lasami w Europie - wytrzebione i w Amazonii = bezcenne dziedzictwo planety.

Co rośnie? Usługi, głównie niematerialne. Dlatego w sprawach zasobowych można zachować sustainability. Inwestycje materialne spadają, gdyż w ramach podwyższania efektywności wyciska się coraz więcej z tej samej ilości surowca. Dobry trend, naturalny, problem jedynie w nierówności dostępu i podziału, gdy kilka procent konsumuje większą część zasobów. I broni tego, gdy przychodzi konkurencja.

ropa

Witam.
Mam pytanie odnośnie ropy. Ponieważ na pewnym portalu spotkałem sie z opinią że po napełnieniu wszystkich tankowców i wszystkich magazynów kiedy nie ma już w co ropy upakować ona sobie dalej swobodnie leci z otworu w morze w zależności od miejsca lokalizacji odwiertu gdyż nie można tego wypływu zatamować. Z powodu wysokiego ciśnienia w odwiercie niemożliwe jest zastosowanie kurka. Czy mógłby Pan naświetlić jak to jest. Skażenie środowiska byłoby w takim przypadku dość przerażającą wizją.

J. Sokoł's picture

polucje ropne?

Nafciarze śpią a ropa ich zalewa? Jaki to portal? Takie przypadki mogły się przydrzyć w zaraniu przemysłu naftowego. To jest erupcja, a nie normalne udostępnianie złoża otworem. Erupcje i ktastrofy zdarzają się, ale nie na co dzień. U nas też.

Mam pytanie do młodych, czy radiowa klawiatura będzie działać na TV smat? bo ten koment. piszę na wirtualnej myszą radiową -- uff!

J. Sokoł.

ropa

chodziło o sytuacje w której nie ma gdzie ropy składować i nie jest odbierana, złoża nie można zatrzymać, ciśnienie nie pozwala

J. Sokoł's picture

chodzi o biedaszyby?

Kopalnie ropy mają zbiorniki na ropę stabilizowną gotową do odbioru. 'Kurek' na otworze można zobaczyć na fotce przy koment. Chemmobile. Szejk (PGiNG Zielona Góra archiwalny z panem Tuskiem na okładce) może pomóc w zrozumieniu def. kopalnia ropy.

J. Sokoł.

ropa

Nie, nie chodzi o bieda szyby, chodzi o sytuację w której ropy jest nadmiar i nie ma kto odbierać, a zbiorniki o których Pan pisze są pełne. Wychodzi na to że raz otwartego złoża nie da się zakręcić, o to pytam. Być może ograniczyć ale nie zatrzymać. Z tego co czytałem nie pozwala na to ciśnienie w złożu, a kurek może i działał na początku eksploatacji, ale w trakcie jej trwania zmieniają się warunki i kurek przestaje działać. Pytam w kontekście tego że spada zapotrzebowanie na ropę na świecie z powodu kryzysu który dopiero co się rozkręca i zastanawiam się co się stanie jeśli już wszystkie magazyny będą pełne.

zapotrzebowanie na ropę

Skąd myśl że zapotrzebowanie na ropę spada? Popyt na ropę cały czas rośnie, wydobycie spada .Jeżeli trend się utrzyma to w tym możemy mieć równowagę popytu i podaży.

Andrzej's picture

wydobycie spada? skąd!

W 2015 wzrosło o 1,23 mbbl/d w non-OPEC, który ma spaść o 0,66 mbbl/d w 2016 - zobaczymy/

OPEC uzupełni różnicę, już dzisiaj produkuje więcej, niż przewidywany wzrost zapotrzebowania na ich ropę.

Produkcja wzrośnie, OPEC wzmocni swoją pozycję z lekka.

Wycieki do morza

Zauważyłem, że problem wycieku do morza przewinął się przy okazji pewnej dyskusji na portalu:
http://www.independenttrader.pl/, a konkretnie w dwóch jego wątkach (tematach).

Kwestia dotyczyła m.in. zmniejszonego wydobycia z Morza Północnego (MP).
Chodzi o wypowiedzi użytkownika 3r3, kolejno w wątkach:

http://www.independenttrader.pl/czyzby-p...
terminy komentarzy (po prawej stronie) są następujące:
2016-01-22 12:05
2016-01-22 14:47
2016-01-22 15:03

http://www.independenttrader.pl/prognozy...
terminy komentarzy:
2016-01-23 17:38
2016-01-23 17:42 (+ odsyłacz do dokumentacji)

Z moich pobieżnych obserwacji wynika, że użytkownik 3r3 zajmował się kiedyś produkcją (na licencji Halliburton i GE) i dostawami wyposażenia do wydobycia ropy i gazu z Morza Północnego (określanego tam skrótowo MP).
Aliquis

J. Sokoł's picture

strzępy rozmów graczy giełdowych

nie stanowią dobrego źródła wiedzy. Wydobycie ropy z otworów bez możliwości sterowania prędkością / wydajnością jako standard? Jest to standard w sytuacjach katastrof otworów czy platform na morzach oraz otworów na lądzie. Normalne kopalnie ropy i gazu słuchają człowieka. Żywioł daje się opanować. Polecam dwa tematy dotyczące polskich katastrof:
1) Karlino - erupcja ropy zgazowanej z dolomitu gównego w dniu 9 grudnia 1980 r. opanowana 10 stycznia 1981 r. Nieszczęście przydarzyło się z przyczyn politycznych. Kierownik kopalni został wezwany do dyrekcji w Pile na naradę związaną z nastrojami społecznymi po sierpniu 1980 r. Wiercenie nadzorował asystent Grzegorz Czmoch, bardzo młody wiertnik po szkole średniej w Warszawie, studiujący zaocznie wiertnictwo na AGH. Prace ratunkowe nadzorował inż. Adam Kilar, który był kierownikiem pierwszej kopalni na niżu polskim - Rybaki (1964). Obydwaj już nie żyją. Grzegorz, będąc już kierownikiem załóg wiertniczych, zginął tragicznie na jednym z otworów wierconych na lubelszczyźnie, gdzie odkrywano małe złoża gazu ziemnego w dewonie. Takich złóż szukano w rozdaniu łupkowym. Jest na YT film / filmy o katastrofie na otworze Karlino. Oglądnęłam jeden, gdzie nie ma słowa o wymienionych wyżej osobach. Z 'Szejk'ów zielonogórskich wiem, że na tym złożu utworzono magazyn gazu.
2) Druga katastrofa z wielkim pożarem wydarzyła się przy budowie magazunu gazu Wierzchowice (wapień cechsztyński + czerwony spągowiec). 29 stycznia 2013 roku OSP Wierzchowice zamieściła na YT film o pożarze, trwającym od 21 do 31 lipca 2002 r. Ugaszenie pożaru, nie skończyło prac ratunkowych na otworze.

Dwie katastrofy górnicze. Jedna wywołana nadciśnieniem płynów złożowych nad ciśnieniami płynów technologiczych (płuczki), druga odwrotnie - nadciśnieniem płuczki, która ucieka w strefy złożowe o obniżonym ciśnieniu. Gradient na Wierzchowicach był niższy od ciśnienia hydrostatycznego z powodu sczerpania złoża w normalnym procesie eksploataczyjnym.

Komentarz napisany na klawiaturze podłączonej do telewizora 42" LG-smart, bez możliwości kopiowania, otwierania PDF i tym podobnych funkcji. Odnotowuję poprawę w dostępie do internetu dzięki ryzyku kupienia dzisiaj klawiatury. Sprzedawca się zdziwił i powiedział: Moja babcia nie uznawała przelewów internetowych, do czasu aż ajent u którego płaciła swoje rachunki uciekł z kasą i musiała drugi raz zapłacić, a na pieniądze zajumane czekać długo i cierpliwie. ;-) Dziękuję za cierpliwość.

J. Sokoł.

kurkomit

Kolego, nie ma czegoś takiego jak niezamykalne kurki. Natomiast prawdą jest, że najlepiej jest kiedy nie ma żadnych nieplanowanych postojów w eksploatacji. Ruch ciągły wskazany jest ze względu na warunki złożowe, stały przepływ pozwala zachować odpowiednią temperaturę płynów co wpływa na uniknięcie parafinowania odwiertów ropnych. Poza tym każde wstrzymanie produkcji wiąże się z ponownym rozruchem całej instalacji wstepnego oczyszczania i separacji, redukcji co jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Dlatego też na każdej jednostce produkcyjnej, robi się wszystko, żeby bez WAŻNEGO powodu nie wstrzymywać produkcji. Weź też pod uwagę, że raz na jakiś czas są zaplanowane stójki remontowe. Podczas których jest całkowicie wstrzymana eksploatacja z odwiertów. Czyli w jakiś sposób muszą ten "kurek" zamknąc :)

Te dwa przypadki o których wspomniała Pani J.Sokół wynikały bardziej z pewnych anomalii w naturze :) w Karlinie horyzont produktywny pojawił się trochę wcześniej niż sie spodziewano, natomiast na Wierzchowicach pojawiła się niespodziewanie duża chłonność. Dodatkowo niedualo się skutecznie zamknąć prewentera no i stąd wynikła niemożność zamkniecia otworu.
Z kolei katastrofa w Zatoce Meksykańskiej spowodowana była błędem/niedopatrzeniem ludzkim (złe zacementowanie) - za co BP zapłaciło sporo. Dodatkowo warunki morskie mocno ograniczaja wahlarz opcji ratunkowych :/

Ale pamiętaj, że to są przypadki losowe, promile.

NIeśmiało podejżewam, że osoba odpowiedzialna za stworzenie tego mitu o "zniezamykajacym się kurku" byc moe usyszaa coś na podobny temat i źle to zinterpretowała bądz przetłumaczyła, lub też co często się zdarza padła ofiarą tzw "wkrętki" - czyli żartu... :)

pzdr
Wald

ropa

czy moge was Panowie zacytowac na tym blogu co powyżej był podany?

chemmobile's picture

Tak z ciekawości zajrzałem do

Tak z ciekawości zajrzałem do dyskusji na "tamtym blogu". Bardzo rozśmieszyły wypowiedzi użytkownika darek387, który z niesamowitą pewnością siebie rozgłaszał fantastyczne banialuki o wydobyciu ropy. Jeśli tacy ignoranci "inwestują" w ropę, to broń Boże nie słuchać ich rad.

ropa

"niesamowitą pewnością siebie" to się charakteryzuje użytkownik 3x3, nie doczytałeś kolego

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.