OPEC Plus?

rosja saudi arabia

Dramatyczny spadek cen ropy od połowy 2014 roku (ze 110 do 30 dolarów za baryłkę) wywołał ruchy tektoniczne na globalnym rynku ropy. Największym trzęsieniem ziemi jest rozszerzenie OPEC na większość światowych producentów tego strategicznego surowca.

W połowie lutego Arabia Saudyjska i Rosja (dwóch z trzech wiodących światowych producentów ropy) plus 12 innych członków OPEC, osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące "zamrożenie" poziomu produkcji. I chociaż było ono "wstępne i potencjalne", to jednak rozmowy są kontynuowane, nowe państwa przyłączają się do tej zmowy producentów, która zaczynała się od Rosji, Arabii Saudyjskiej, Kataru i Wenezueli. Dzisiaj 15 krajów - producentów, mających łącznie 75% rynku eksportowego, potwierdziło swój udział. Jednak będzie to "miękkie" porozumienie, bez obligatoryjnych poziomów, a nawet bez wiążącego dokumentu.

W tym porozumieniu nie uczestniczy Iran, który odrabia straty spowodowane przez zachodnie sankcje. Myślą o udziale także kraje Ameryki Południowej - oprócz członków OPEC (Wenezuela, Ekwador) także Kolumbia i Meksyk negocjują udział w spisku producentów, mówiąc nawet o obniżeniu produkcji o 5%, co miałoby być ponoć negocjowane na marcowym spotkaniu. Szczególnie Meksyk jest tutaj wielką zagadką, gdyż niedawno przeprowadzono tam rewolucję - zniesiono konstytucyjny zakaz zagranicznych inwestycji w sektorze naftowym i otwarto szeroko bramy amerykańskim inwestorom. Nie po to przecież, by ograniczać produkcję.

W mojej ocenie jest to przede wszystkim granie na nastrojach graczy finansowych, dominujących na rynkach towarowych. Każdy sygnał dla wygłodniałych zysków (ujemne stopy procentowe wielu banków centralnych), że ropa nie będzie zalewała rynku, powodują powrót pieniądza na rynek ropy. A wraz z pieniądzem - cena idzie w górę. Producenci mają nadzieję na "uczciwą cenę" 50 dolarów.

I to zadziałało. Od połowy lutego cena skoczyła z poziomu 30 dolarów na 38 dolarów. Dla odchudzających swoje budżety eksporterów ropy - bardzo dobra wiadomość. I osiągnięta kilkoma spotkaniami i oświadczeniami.

Około 20 marca zapowiedziano kolejne spotkanie. Toczą się konsultacje, czy ma się odbyć w Moskwie. To byłoby duże wyzwanie geopolityczne dla Zachodu, ale także dylemat dla Rosji, która trzymała się do tej pory polityki nieangażowania się w "światowy kartel naftowy". Pytanie, czy teraz pomoże zbudować OPEC Plus, który byłby z pewnością bardziej skuteczny, ale też strategicznie przeorientowałby politykę zagraniczną Rosji. Jednak jeśli Zachód ustawił celownik na Rosję, to musi ona szukać sojuszników gdzie indziej.

A OPEC zamiast zejść ze światowej sceny, dobity przez amerykańskie łupki, zwołuje kolegów i przystępuje do ataku.

- - -
więcej:

Wykład: Ceny ropy

Ceny ropy wykład 2016.jpg
więcej...

Tematy: 

Komentarze: 3

Andrzej's picture

I ceny w górę..... dlaczego?

No popatrz, człowiek pisze bloga, a tu takie rzeczy, inwestorzy oszaleli:

data from the InterContinental Exchange (ICE) published on Monday showed that hedge fund and money managers have hiked their long positions, or bets, on the price of oil rising to record highs.

Investors have increased their net long positions in internationally traded Brent crude from 22,171 lots to 342,460 in the week to March 1, which is the highest level on record, since ICE began collecting data in 2011

CNBC

Jak inwestorzy finansowi idą na bullish, to i ceny w górę, prawie o 5%:

Oil prices have risen steadily in recent weeks after Russia, Saudi Arabia, Venezuela and Qatar agreed last month to freeze their output at January levels in an effort to support prices.

“The past days’ oil price rally was from our perspective less related to a shift in fundamentals but a recovery of sentiment,” said Norbert Ruecker, head of commodities research at Julius Baer

WSJ

ceny ropy i OPEC

rynek je ksztaltuje, a studium nie pokazuje zadnej danych odnosnie nadwyzki produkcji nad konsumpcja, raportow IEA odnosnie rynku USA - najwiekszego konsumenta.Rosjanie nie sa wiarygodnymi partnerami jeslichodzi o uzgodnienia w sprawie redukcji produkcji.Juz raz to ugodnili z Arabia Saudyjska i wyrolowali ich.Saudyjczycy nie wierza im i maja racje.

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.