OPEC + Rosja: Fiasko w Doha

Pani redaktor Marta Fita-Czuchnowska z PAP rozmawiała ze mną o OPEC Plus już wcześniej ("O Rosji i OPEC dla PAP"). Obecnie zapisała kilka moich uwag przed spotkaniem w Doha:

Już sama perspektywa rozmów, w których udział wezmą producenci z OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową), jak i kraje spoza kartelu, podbiła ceny surowca o 35 proc. "A to już jest sukcesem Rosji, bo przy cenie w okolicach 40 dol. za baryłkę osiąga ona stan równowagi finansowej, czyli kumuluje rezerwy finansowe" - powiedział PAP ekspert rynku ropy Andrzej Szczęśniak.
[...]
"Business Insider" - jeśli "Rosji uda się zbudować konsensus, choćby niewielki, to umocni ona swoją pozycję lidera" państw naftowych. Ale zdaniem Szczęśniaka Rosja osiągnęła też już sukces dyplomatyczny, stając się rzecznikiem kompromisu między Arabią Saudyjską a Iranem. Choć Kremlowi nie udało się doprowadzić do tego, co byłoby jeszcze większym "prestiżowym sukcesem, czyli do zorganizowania spotkania np. w Petersburgu" - dodaje ekspert.
[...]
według Szczęśniaka wypowiedzi księcia Mohammeda to element wewnętrznej gry politycznej, jaka toczy się w saudyjskim królestwie, a spotkanie "na 80 proc. skończy się porozumieniem". Rosji jednak nie uda się doprowadzić do "powstania nowego OPEC";
[...]
Tak czy inaczej Rosja prowadzi mistrzowską dyplomację energetyczną angażując się w rozmowy z OPEC - uważa Szczęśniak.

PAP

I po spotkaniu:

Ekspert: Fiasko rozmów w Katarze to dyplomatyczna porażka Rosji

Fiasko rozmów w Dausze, gdzie kraje produkujące ropę negocjowały zamrożenie wydobycia, to dyplomatyczna porażka Rosji; ale choć ceny spadną nie będzie to dla niej źródłem poważnych problemów finansowych - powiedział PAP ekspert rynku ropy Andrzej Szczęśniak.
[..]
Szczęśniak przypomina, że "przy cenie (ropy) w okolicach 40 dolarów za baryłkę Rosja osiąga stan równowagi finansowej"; ekspert uważa też, że ceny ropy będą teraz mieścić się w przedziale 30-40 USD za baryłkę, a Kreml będzie zaś nadal ponawiać próby zorganizowania paktu producentów, który pozwoliłby wpłynąć na notowania surowca.
[...]
Ale choć Rosja chciała odgrywać rolę lidera w tym gronie, Arabia Saudyjska, faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC, wybrała inne rozwiązanie, "obliczone na to, by wykończyć Iran" - mówi Szczęśniak.

"Arabia postanowiła potwierdzić swą dawną strategię sprzed półtora roku: Saudyjczycy są przygotowani na długą wojnę cenową z konkurentami. Najpierw strategia niskich cen była wymierzona w USA. Teraz w Iran" - wyjaśnia ekspert.
[...]
Teraz Rijad nie chce ograniczać swej taniej produkcji, by walczyć z Iranem, który po latach embarga zamierza odzyskać udział w rynku. Rosja próbowała odegrać rolę mediatora między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem, ale okazało się, że "nie dysponuje narzędziami, by przełamać ten konflikt" - wyjaśnia Szczęśniak.
[...]
Jednak Kreml będzie unikał takiej strategii, która "wpisałaby go na listę wrogów USA, na której znalazł się teraz OPEC, toteż nie będzie się chciała takimi porozumieniami wiązać na stałe" - prognozuje Szczęśniak.

Pogłębiłoby to konflikt między Rosją a Zachodem, który mógłby rozszerzyć sankcje gospodarcze i wprowadzić embargo na rosyjską ropę oraz gaz - wyjaśnia ekspert.

PAP

opec-rosja-doha.jpg

Tematy: 

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.