Pełnomocnik Naimski psuje opinię Gazpromowi

W piątek wieczorem, gdy wakacyjny weekend wygonił wszystkich z pracy i miast, świat został zaalarmowany przez pełnomocnika ds. bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Piotra Naimskiego. Świat dowiedział się, że Gazprom jest niewiarygodnym partnerem. Tę straszną wiadomość przekazał wszystkim mediom czuwający nad stanem bezpieczeństwa wysoki urzędnik państwowy, który nie spocznie, dopóki nie odetnie Polski od ruskiego gazu. Dlatego będąc wzburzony stanem wysokim zagrożenia gazowego Pełnomocnik dał wyraz swojemu oburzeniu:

"Jest to jednak kolejny raz, kiedy bez uprzedzenia i podania przyczyny rosyjski dostawca nie zrealizował przewidywanych dostaw. Powtarzające się tego rodzaju zdarzenia mogą mieć wpływ na stabilność systemu i bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców".

"To kolejny raz, kiedy okazuje się, że Gazprom nie spełnia kryteriów wiarygodnego dostawcy".

.

Pełnomocnik wyraził oczekiwanie, że Gazprom udzieli w tej sprawie wyczerpujących wyjaśnień.

Media za Pełnomocnikiem rzuciły się oskarżać Gazprom o "zakręcenie kurka". Pierwszy do boju, nie dbając o swe życie włączył się redaktor Kublik, wielokrotnie wypróbowany już w walce z tym potwornym Gazpromem i z wirtualnymi kryzysami rodem z Czerskiej. Własną mężną piersią broni nas przed ruską agresją:

gazprom-wyborcza-2016a.jpg

Za nim inne media, któż śmiałby zlekceważyć nocny alarm pełnomocnika, który stoi na straży od wschodnich granic. No i poszło po mediach, a teraz przelewa się przez telewizję i materiały się szykują na główne wieczorne wydanie informacji. Przecież to kluczowe wydarzenie zagrażające "stabilności systemu i bezpieczeństwu dostaw dla odbiorców", jak twierdzi Pełnomocnik.

Więc będziemy mieli jeszcze jeden wirtualny kryzys, kolejne wyssane z palca "zakręcenie kurka".

A teraz może na poważnie:

1. Myślę że Pełnomocnik ma czegóś to zszargane nerwy i spać nie może. Dane europejskie z ENTSOG pokazują obniżenie dostaw ze 135 mln kWh 29.06 do 124 mln kWh w dniu 30 czerwca. To jest o 11 mln kWh mniej, czyli aż o 8%. By 1 lipca wrócić do 130 mln.

drozdowycze-entsog.jpg

Czy to jest powód do alarmowania świata? Takie zniżenie dostaw gazu jest problemem, którym powinno się zajmować na poziomie bieżących operacji operatorów przesyłu i stron kontraktu, a nie najwyższa figura energetyczna polskiego rządu. 20% mniejszy przesył - niejasne jest czy liczony od całkowitych dostaw, a więc przez Ukrainę i Białoruś, czy tylko na Drozdowyczach (komunikat jest niejasno sformułowany) - przez niecałe 18 godzin... to naprawdę nie jest sprawa dla ministra.

2. Problem mamy z przesyłem przez Ukrainę i z ukraińskim operatorem (o tym jest komunikat Gaz-Systemu). To on obniżył ciśnienie. O Gazpromie wiemy tylko za pośrednictwem Ukraińców. A wiemy, że nie przepadają za sobą. Więc dlaczego pełnomocnik Naimski oskarża Gazprom? I może warto by się skontaktować z samym dostawcą, wykonać prosty telefon między PGNiG i Gazprom Eksportem? Nie znamy telefonu? Prezesi się jeszcze nie spotkali?

3. Sprawa przypomina wrześniowy wirtualny kryzys z 2015 roku, histerię wywołaną przez PGNiG, gdy nasz monopolista gwałtownie zwiększył nominacje, a Gazprom nie odpowiedział na to dostawami. I choć dostawy gazu ze wschodu wzrosły, w Polsce mieliśmy hałas, że Rosjanie nie wywiązują się z zamówień. Dzisiaj podobnie, tylko że powód jest jeszcze bardziej wątpliwy niż rok temu.

4. Jaki jest powód? Czysto polityczny - chodzi zepsucie opinii o Gazpromie, jego renomy wiarygodnego dostawcy, którą się cieszy wśród europejskich odbiorców. W Polsce, w PGNiG się NIE cieszy taką opinią, więc będziemy nagłaśniać ją na cały świat. Pełnomocnik Naimski miesiąc temu zapowiedział rezygnację z dostaw rosyjskiego gazu. Jednak budowa Nord Stream 2 postępuje, gaz rosyjski sprzedaje się w Europie świetnie, rosną ilości eksportu, porozumienia z odbiorcami są zawierane, gdzie np. Węgrzy wynegocjowali niższą cenę.... Amerykańskiego gazu ani słychu ani widu, jedna dostawa do Portugalii i padło. Więc jakoś trzeba uzasadnić fakt, że my nie chcemy tańszego rosyjskiego gazu. Więc Pełnomocnik psuje opinię dostawcy.

5. Jakie będą skutki? Rozumując racjonalnie, można było sądzić miesiąc temu, że chcemy coś negocjować. Dzisiejsze rewelacje pokazują, że chcemy zrobić drugiej stronie krzywdę. Możemy się więc spodziewać, że dostaniemy w ucho i wrócimy na tarczy. Pełnomocnik Naimski ma w tym doświadczenie - już kilka razy zaliczył klęskę na kierunku wschodnim. Najdroższa była w 2006 r.

6. A dla uspokojenia nerwów Pełnomocnika proponuję porównanie stabilności dostaw rosyjskich i norweskich. Może to ukoi rozkołatane nerwy.

UK-easington-2016-entsog.jpg
.

UK-st-fergus-2016-entsog.jpg
.
drozdowycze-2016-entsog.jpg

P.S. 3 lipca

Pseudo-informacyjna witryna robi ludziom z mózgu kaszę:

naimski-gazprom-defence.jpg

Co pięknie widać w dyskusji na Wykopie. Dlaczego w Polsce tak obrodziły lemingi. Ludzie nie mają w ogóle krytycznego podejścia do papki informacyjnej, a raczej propagandowej?

No ale jak taką sieczkę finansuje Orlen (z prawej u góry)....

Aneks 29 lipca 2016

Kreowanie wirtualnych kryzysów i ich nagłaśnianie w mediach to nie tylko nasza specjalność. Wydarzenie podobne do powyższego miało miejsce wczoraj na Ukrainie. Szef Naftogazu, Андрей Коболев, poinformował 27 lipca w ukraińskiej telewizji, że Gazprom zmniejszył przesył tranzytem i że jest to "szantaż". Dane operatora Укртрансгаз mówią o 154 mln m3 na dzień dniach 24025 lipca, gdy do 20 lipca przesyłano 180-210 mln m3 dziennie. Gazprom odpowiedział, że zamówienia od klientów i pogoda to przyczyny zmniejszenia przesyłu, a niedługo tranzyt będzie wyższy od średniego.

Jednak informacja już poszła w świat, a nagłaśnia się ją także w Polsce. Rzeczpospolita daje tytuł: "Ciśnienie na Ukrainie wyraźnie spadło", zaś kiedyś szacowny serwis branżowy CIRE, który dzisiaj jest jedynie przybudówką do BiznesAlert tytułuje: "Kobolew: Rosja chce podważyć zaufanie do Ukrainy". Przy czym media w Polsce nie podają konkretów, skupiają się na propagandowej obudowie tych pseudo-kryzysów. Nie podają też odpowiedzi, którą przekazał Gazprom, kultywując dobre tradycje obiektywnego dziennikarstwa.

PS. 18 września:

Stabilność dostaw norweskich:

UK GAS-Tight supply widens spot gas premium over forwards

Sept 18 (Reuters) - British prompt gas prices rallied on Monday morning as sharp declines in Norwegian supply and higher demand left the transmission system heavily undersupplied.
* British within-day gas rose 1.85 pence, or 4 percent, to 47.95 pence/therm by 0929 GMT.
* Norwegian gas deliveries through the Langeled pipeline fell by 32 million cubic metres (mcm) per day to 30 mcm/day on Monday as Europe's second-biggest supplier rerouted more gas towards mainland Europe.
* Vesterled flows were 5 mcm higher at 14 mcm/day, flow data showed.
* Britain's gas network was undersupplied by 28.7 mcm/day, with demand at 213.9 mcm/day and supply estimated at 185.2 mcm/day, National Grid data shows.

Reuters

Tematy: 

komentarze: 12

Przedstawił Pan konkretny

Przedstawił Pan konkretny dowód, że temat jest nadmuchany. Ja bym dodał jeszcze odrobinę tzw. chłopskiej logiki. Otóż... Każdy leming wie, że Rosja za przykręcanie kurka zostanie ukarana utratą rynku. Najwyraźniej Rosja tego nie wie. Tacy głupi ci Rosjanie. Niestety głupota Rosjan idzie dalej. Okazuje się, że oni planują zająć zbrojnie pół Polski, ale jeszcze nie wiedzą iż zostaną wyparci przez odsiecz NATO. Głupota Rosjan zaczyna niebezpiecznie przypominać głupotę Palestyńczyków, którzy prowokują Izrael do tworzenia stref bezpieczeństwa, murów itp. czy też głupotę Saddama Husajna, który planował zaatakować Amerykę wąglikiem i grzybami atomowymi. Na szczęście Ameryka go ubiegła, a pomogli jej w tym dumni Polacy. Tym razem dumni Polacy również rwą się do wojny prewencyjnej, choć tym razem kosa może trafić na kamień. Żądza mordu w słusznej sprawie może zostać ukarana i to z pomocą.... broni masowego rażenia - nomen omen takiej za której rzekome posiadanie sami rozmontowali państwo Irakijczyków.

Wyjaśniam: jako patriota walczę ze zniesławianiem naszego Narodu, ale tego stanu w którym on się znalazł nie można już nazwać inaczej niż bezsensowną rządzą mordu - oczywiście podyktowaną standardowymi "słusznościami" misjonarskimi, obronnymi itd.

Andrzej's picture

@ Groch, czasami z tego robię sobie jaja,

ale warto pamiętać, że to ma co najmniej dwa poziomy.

1 - decyzyjny, gdzie siedzą cyniczni gracze , doświadczeni w zarządzaniu globalnym, przygotowywaniu konfliktów na wiele lat z góry.

2 poziom to robienie ludziom wody z mózgu - przez deklaracje polityków i propagandę mediów.

Ten pierwszy poziom jest ciekawszy. Tylko kolejne kroki mówią o przygotowywaniu przez Amerykanów wojny na 3 frontach - chińskim, europejskim z Rosją i na Bliskim Wschodzie.

Drugi jest żenujący o tyle, że tak dużo ludzi jest ogłupiałych, a duża część jest zastraszonych.

3 fronty

Zdaje się, że na Bliskim Wschodzie poczynania są zawieszone. CIA utraciła Turcję ( nie wiem czy na zawsze i czemu nie lecą głowy w USA - trochę brakuje mi wiedzy).
Dzisiejszej Ameryce zostaną tylko dwa fronty. A Trump za pasem. Sugestie spiskowe, przecież w towarzystwie niedopuszczalne jak puszczanie bąków, dotyczące kandydata GOP wskazują na duże obawy.
Zaczynamy żyć w ciekawych czasach.

Andrzej's picture

Turcja a USA

Na razie Turcy nakręcają anty-amerykańskie nastroje. Biały Dom ma dylemat: albo zachować narzędzia wpływu i destabilizacji Turcji (Gullena) i stracić strategicznego sojusznika, albo wydać Gullena i upaść jako promotor demokracji przez kolorowe rewolucje. Kto da się nabrać potem na te plewy?

Nie wiadomo co z tego wyniknie. Wobec Turcji jest teraz rozważane inne narzędzie oddziaływania - kryzys gospodarczy. Wszystkie parametry finansowe pokazują, że Turcja jest wzorcowym krajem, nadającym się do ataku i zniszczenia gospodarki. Ciekawe, kiedy ruszą i jak? Agencje ratingowe zaczną jak zwykle?

gospodarka Turcji

Troszkę mnie Pan zaskoczył odpowiedzią. Nie wpadłem na to. No i zobaczymy czy ma Pan co nieco daru prorokowania.

Proszę o komentarz

W swoich planach Gazprom nie uwzględnia tranzytu przez Polskę czyli przez Gazociąg Jamalski i system Braterstwo.
Czy to jest prawda ?

piotr8@gmail.com

Czasami robi Pan sobie jaja. OK.

Czy sądzi Pan że Naimskiego traktują za granicą poważnie? Nie chodzi mi o synagogi bynajmniej. Przecież to środowisko, w dziedzinie gazu, chyba się już totalnie skompromitowało.

Czy Naimski nie jest trochę odpowiednikiem A. Maciarewicza, który, biorąc pod uwagę jego smoleńskie deklaracje, powinien już siedzieć w kaftanie bezpieczeństwa w pomieszczeniu bez klamek?

Wszyscy wiedzą że Maciarewicz to pies łańcuchowy judeoanglosaskiego syjonizmu. To są koledzy, czy z Naimskim nie jest podobnie?

Andrzej's picture

nie, nie jest

czasami wracam do starszych tekstów, gdy wydarza się coś ważnego "w temacie". Wtedy, dodając jakąś uwagę - daję wpis na pierwszą stronę dla Czytelników. Wydarzenie wtedy można sobie przypomnieć i odczytać na nowo.

Andrzej's picture

Stabilność dostaw norweskich

Wiadomość z 18 września:

UK GAS-Tight supply widens spot gas premium over forwards

Sept 18 (Reuters) - British prompt gas prices rallied on Monday morning as sharp declines in Norwegian supply and higher demand left the transmission system heavily undersupplied.
* British within-day gas rose 1.85 pence, or 4 percent, to 47.95 pence/therm by 0929 GMT.
* Norwegian gas deliveries through the Langeled pipeline fell by 32 million cubic metres (mcm) per day to 30 mcm/day on Monday as Europe's second-biggest supplier rerouted more gas towards mainland Europe.
* Vesterled flows were 5 mcm higher at 14 mcm/day, flow data showed.
* Britain's gas network was undersupplied by 28.7 mcm/day, with demand at 213.9 mcm/day and supply estimated at 185.2 mcm/day, National Grid data shows.

Reuters

Ręce opadają

jak się to wszystko czyta. Do czego nas obecna polityka "rządu" doprowadzi?

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.