Amerykański gaz? Bezcenny

Od lat zapowiadałem, że gaz z Ameryki do nas przypłynie.

I w czerwcu przypłynął. Jakaż ulga, jaka radość ogarnęła decydentów! Nareszcie ten zły rosyjski gaz będzie można zastąpić prawdziwie nie-rosyjskim, naprawdę demokratycznym i słusznym gazem. Czyli wszystkie wartości, których nie mogliśmy doczekać się od wschodu, przypłyną do nas zza oceanu. Korki od szampana strzelały długo w noc tam, gdzie zrobiono taki świetny interes.

Nie strzelały tylko tam, gdzie potrafią liczyć.

Bo w biznesie  najważniejsza oczywiście jest cena. Przyjrzyjmy się zatem kosztom importu do Polski amerykańskiego LNG i porównajmy go z ceną na warszawskiej giełdzie.

gaz-ceny-hh-tge-swinoujscie-rok.jpg

Po zastosowaniu przeliczenia brytyjskich jednostek termicznych na megawatogodziny (1 MMBtu = 293,07 kWh, 3,412 (MM)Btu/ MWh) i kursu walutowego, możemy porównać ceny na giełdzie amerykańskiej i warszawskiej. Trzeba przyznać, Amerykanie mają dużo, dużo tańszy gaz. Dokładnie biorąc – połowę tańszy (średnia roczna cena na Henry Hub wynosiła 34 zł / MWh, gdy na TGE – 68 zł).

Możemy się cieszyć, że tani amerykański gaz zawita do Polski? Nie bardzo, tani to on jest w Ameryce. Trzeba go przecież skroplić, przetransportować i regazyfikować. To jest kosztowny proces. Po pierwsze firma Cheniere dodaje do notowań Henry Hub 15% ceny na koszty operacyjne.  Samo zaś upłynnienie gazu to  3,5 dolara za MMBtu (ok. 50 zł/MWh), transport do Polski około 1,5 $/MMBtu, a regazyfikacja 9 zł / MWh, czyli ok. 0,5 $/MMBtu.

Niestety, dostępna w materiałach Cheniere kalkulacja – nie pozostawia złudzeń – po przepłynięciu Atlantyku i regazyfikacji w Świnoujściu – jest to bardzo drogi gaz. W 2016 roku średnio był 2,5-krotnie droższy od gazu na Henry Hub, a także 68 procent droższy od notowań na warszawskiej giełdzie.

                        

 gaz-ceny-hh-tge-swinoujscie.jpg

Tanio więc nie będzie, a całoroczne porównanie notowań Henry Hub, TGE i kosztów importu pokazuje, że jedynym momentem, gdy nastąpiło zbliżenie kosztów w Świnoujściu i notowań TGE był początek listopada, wtedy  notowania na Henry Hub spadły do 2 $/MMBtu, a cena na TGE zwyżkowała  do 84 zł. Wtedy koszt LNG w Świnoujściu wynosił 107 zł. Ale nawet w tym najlepszym momencie import LNG był droższy o 28% od cen TGE.

Tematy: 

komentarze: 10

Zakup gazu

W dniu 06.07.2017 r. w telewizji INFO o godz. 20.00, szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski wypowiedział się, że chcemy mieć wiele ofert zakupu gazu, żeby można mieć możliwość wyboru oferty najkorzystniejszej. Deklarował że wcale nie wyklucza się zakupu gazu rosyjskiego.

Andrzej's picture

no mówi, i co z tego?

I jak to się ma do artykułu? Nijak.

Mamy się cieszyć, że całego nie kupi z Kataru i Ameryki? Niech się Czesław cieszy. :-)

Jak zareagują Polacy na nową cenę amerykańskiego gazu

Nie spodziewałam się,że amerykański gaz był droższy o 68% na warszawskiej
giełdzie w 2016 r.Kiedyś rozmawiałam z zajadłą wyznawczynią PIS-u i dowiedziałam
się,że warto zapłacić za za inny gaz niż rosyjski nawet trochę drożej,ale chyba nie
wiedziała ,że aż tak drogo.

Zobaczymy

Jestem jednak przekonany że zakupy głównych dostaw gazu będą zrealizowane ze żródła najtańszego a inne to tylko symbolicznie, na wszelki wypadek. Na razie nie ma podpisanej żadnej umowy, trzeba żyć nadzieją. Chociaż cały ten problem wynikł z zablokowania budowy następnych nitek Jamału.

Andrzej's picture

no może się nie da CAŁEGO kupić z Kataru i Ameryki

Nigdzie nie pisałem, że kupią CAŁY.

Ale proszę policzyć - już obecne prawie 3 miliardy m3 rocznie z Kataru razy circa 100 dolarów / 1000 m3 drożej (spod kciuka) to jest ile? No? podpowiem - 300 milionów dolarów = miliard złotych.

Mało? Będzie i gaz amerykański. Kolejne 3 miliardy? Proszę uprzejmie.

Ile ruski?

A dla porównania po ile mamy ruski gaz, który kupujemy?

a mnie interesuje inny problem

Czytałem że Turcy nie chca przepuścić LNG dla Ukrainy, przez cieśniny na morze Czarne, ze wzgledów bezpieczeństwa. A jak to bedzie w cieśninach duńskich, gdy ruch gazowców i tankowców do Polski znacznie wzrośnie ?

Andrzej's picture

cieśniny duńskie

nie są przeszkodą.

Przez Bosfor Turcy nie puszczą LNG w żadną stronę. Na głowę nie upadli.

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.