Polska pod-odbiorcą amerykańskiego LNG

Wieczorem 21 listopada, jakby specjalnie dla Wiadomości TVP, ogłoszono o podpisaniu kolejnego kontraktu na dostawy LNG.

Co wiadomo:

 • dostawcą jest brytyjska Centrica - trader, pośrednik między Cheniere (Sabine Pass) a gazoportem
 • okres 5 lat, 9 dostaw, czyli 2 dostawy rocznie, kontrakt "średnioterminowy", dostawy od 2018 r.
 • wolumen: nieznany, nieoficjalnie prezes Woźniak: 800 mln m3 gazu po regazyfikacji (ok 1/20 polskich potrzeb)
 • cena - nie znana, "konkurencyjna" wg prezesa Woźniaka
 • formuła ceny - nieznana, "europejska" wg ministra Tchórzewskiego, ("kontrakt daje możliwość na pozyskiwanie LNG z rynku amerykańskiego nie tylko w formule spot, ale również po raz pierwszy w historii w formie regularnej" w TVP)
 • Polityka. Gdy niszczono stosunki z Rosją i Gazpromem, zarzutem było, że rosyjski gaz to narzędzie polityki. Dzisiaj na stronie ambasady amerykańskiej można znaleźć zapewnienia:

lng-pl-usa-ambasada.jpg

„Witamy z zadowoleniem dzisiejszy komunikat o umowie między PGNiG a Centricą na dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Polski, sojusznika i przyjaciela Ameryki.

Stany Zjednoczone są zdecydowane zapewniać zaufanym partnerom i sojusznikom, takim jak Polska, dostęp do bezpiecznych, zróżnicowanych źródeł energii, w tym również energii, ze Stanów Zjednoczonych. Gratulujemy Polsce skutecznych działań na rzecz poszerzania dywersyfikacji dostaw. Będziemy wspierać Polskę w jej staraniach o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Planowane dostawy to kolejny krok w kierunku zwiększania amerykańskiego eksportu energii do Polski, co stanowi jeden z kluczowych celów dwustronnych relacji.”

Jasno już dzisiaj widać: "dywersyfikacja" to zakupy amerykańskiego gazu. USA traktują gaz jako "nagrodę" dla sojuszników, a niektórych nawet zaszczycą mianem "przyjaciela". Nic nowego.

"Eksport amerykańskiego gazu ziemnego przyczynia się do umacniania rodzimego rynku pracy, jednocześnie umożliwiając Polsce dywersyfikację źródeł energii i obniżkę jej cen."

To bardzo charakterystyczne dla Amerykanów: ich "rodzimy rynek pracy" jest najwyższą wartością, tego powinniśmy się od nich uczyć. Ale wymiana, którą proponują, jest oparta o zyski dla Ameryki (sprzedaż gazu), a my otrzymujemy "dywersyfikację" czyli drogi gaz z Kataru, Norwegii i ameryki. Bo ostatnia część zdania ("umożliwiając Polsce... obniżkę cen") jest oczywiście nieprawdą. I doskonale wie o tym choćby minister Waszczykowski.

Ambasador Polski w USA Piotr Wilczek dodaje: "to kolejna dobra wiadomość dla Polski po ogłoszonej kilka dni temu zgodzie rządu USA na sprzedaż Polsce systemu rakiet Patriot." Oczywiście, wiadomość świetna: Patrioty piekielnie drogie, gaz również.

Miało być bez polityki, a tu się okazuje, że to politycy nakręcili ten interes:

„Niebawem dobre info w obszarze współpracy gosp. PL-USA, efekt rozmów PAD [prezydenta Andrzeja Dudy] z prezydentem US w lipcu w Warszawie; cieszę się że mogliśmy pomóc” – Krzysztof Szczerski, szef kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, we wtorek po południu na Twitterze.

Media. Entuzjazm polityków, mediów i witryn pseudoinformacyjnych:

 • "Przełomowa umowa", "symboliczna wartość" - Gazeta Wyborcza,
 • "To przełomowy moment” | Najwyższy Czas!
 • "Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego modelu światowego rynku gazu" - minister Krzysztof Tchórzewski.
 • "To istotna zmiana dla całego regionu” - wpolityce.pl
 • "Żegnaj, Moskwo! Mamy pięcioletni kontrakt na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych" - Niezależna
 • "Koniec rosyjskiej dominacji?" Telewizja Republika

Ten entuzjazm mediów jest potem przerabiany na takie radosne wiadomości o tanim gazie:

lng-pl-usa-FB.jpg

Lud ma wierzyć, że gaz jest tani. Tak się robi "przyjacielskie" kontrakty i propagandę wokół nich. W końcu to są miliardy dolarów, więc co skąpić na jakieś drobne wydatki na media i trolli?

Ad Rem. Centrica jest wielką brytyjską firmą, z doświadczeniem od samych początków LNG w 50-tych latach XX wieku (jeszcze jako British Gas). jednak to tylko pośrednik. Centrica zawarła 20-letni kontrakt z Cheniere na odbiór od 2018 roku, formuła tego kontraktu jest standardowa.

lng-pl-usa-cheniere-centrica2.jpg

Jak widać - 115% notowań Henry Hub plus 3 dolary za MMBtu za zmrożenie gazu. No i oczywiście transport i regazyfikacja. Teraz Centrica sprzedaje małe kawałki tego wielkiego kontraktu. Pytanie, czy Centrica taniej sprzeda niż kupi?

P.S. 1 Giełda najgłupszych tytułów i cytatów:

 • Energetyka24: "Gaz za Patrioty?"
 • Polskie Radio: "Przełamano monopol"
 • nettg.pl: Amerykański gaz staje się konkurencyjny na europejskim rynku

P.S. 2 Amerykańscy politycy cieszą się z miejsc pracy dla pracowników sektora gazowego.

Sen. Bill Cassidy, a member of the Senate Energy and Natural Resources Committee, issued a statement saying the deal is “great news for the Louisiana’s natural gas workers.”

.
Pytanie, kto się może cieszyć w Polsce?

- - -
22 listopada, 2017

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz