grudnia 2016

Wyprawa po norweski gaz (1)

medium_northern-gate-norwegian-corridor.jpgGaz z Norwegii jest jednym z najbardziej w Polsce rozpowszechnionych mitów politycznych. Podtrzymywany latami, obrosły legendą, mający swoich pozytywnych i negatywnych bohaterów. Pomimo przedstawiania faktów, dokumentów, odtajnionych protokołów, a także oficjalnych oświadczeń firm, mit norweskiego gazu trwa.

Dlaczego indyjska chemia tak wolno się rozwija?

large_india-chemical.jpgPaństwa nie mogą dostarczyć tlenu koniecznego dla rozwoju w postaci podstawowych czynników produkcji. A więc kraje rozwijające się są zapóźnione pod każdym względem, mają pod górkę i pod wiatr. Jak bowiem konkurować z potentatami, którzy mają ogromną przewagę kapitałową, technologiczną, patentową, gdy nie można chronić się przed nimi?

Nowa rafineryjna potęga na horyzoncie

medium_asia-refineries-addons-gaffney-cline.jpgCzegoś takiego doświadczamy właśnie w branży stalowej. Czy za kilka lat także rafinerie padną ofiarą światowego globalnego braku równowagi? Zobaczymy, ale warto trzymać rękę na pulsie, bo wiele na to wskazuje. A skutki mogą być poważne.

Biedni pracujący, czyli mała manipulacja statystykami

social-cohesion-eu.jpegCoś z tą "spójnością społeczną" Unii nie styka. Problem leży nie w procentowym ujęciu i porównaniu, ile procent pracowników zarabia mniej niż 2/3 mediany. Tych pracowników określa się jako "low earnigs earners", nazwijmy ich "biednymi pracującymi". Problem nie tkwi w procentowym rozkładzie, lecz w ...

Polska - niskie zarobki, największe różnice

large_eu-zroznicowanie-plac-eurostat2.jpgPolska jest krajem, gdzie przy bardzo niskich dochodach, płace są najbardziej zróżnicowane w Europie. I smutna konkluzja o naszych elitach (najwyższym decylu D9). Ich dochody - 45 zł na godzinę - są znacznie niższe niż dochody najsłabszych ekonomicznie pracowników (D1) w wielu krajach, jak Szwajcaria, Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia czy Belgia). Czyli nasze elity nie dorastają do najsłabiej zarabiających w Europie A.

Od czego zależy zależność

medium_usa-oil-import-share-usatoday.jpgNa wykresie widać dwa cykle wzrostu udziału importu i jego zmniejszania się. W 1970 wynosił ponad 20% i rósł do 1977 (prawie połowa konsumpcji). Potem spadał do 1985 r. do jednej czwartej. Później wzrost do 2005 r., gdy import przekracza 60% zużycia. I spadek do 2015 r., do 1/4 potrzeb.

Pages