Peak Green (not Oil)

Gdy kilka lat temu pisałem, że odnawialna energia osiągnęła swój szczytowy poziom rozwoju, nie spodziewałem się, że nastąpi jeszcze odbicie od tego trendu i przez dwa kolejne lata inwestycje w zieloną energię będą jeszcze rosły. Na ten trend złożyły się dwa czynniki: potężne pchnięcie przez prezydenta Obamę zielonych programów finansowych i "wojna z węglem" ("coal war"), a także szybki rozwój chińskiej energetyki. To spowodowało, że w 2015 roku światowe nakłady na tę energię osiągnęły swój globalny PEAK.

Zaś w ubiegłym roku znowu znacząco spadły do poziomu z 2010 roku.

green-peak-2-unep.jpg

Rozkład geograficzny inwestycji pokazuje, jak kolejne szczyty osiągała Europa (w 2011 r.), Chiny (2015 r.) i USA (2015 r.). Jednak trendy te wyczerpały się, a na horyzoncie nie widać kolejnych chętnych do instalowania czystej energii. Z pewnością nie będą rosły w USA, gdzie Trump zapowiada wycofanie się z polityki Obamy.

green-peak-1-unep.jpg

Polecam materiał sprzed dwóch lat:

Peak Oil? No – Green Peak

- - -
źródło: Global Trends in Renewable Energy Investment 2017

Komentarze: 4

I chwała Bogu,

że to szaleństwo za chwilę przystopowało. Niech się OZE rozwiną, ale naturalnie w oparciu o racjonalność - efektywność ekonomiczną w stosunku do tradycyjnych źródeł, a nie w oparciu o dotacje kreujące sztuczny rynek. Silniki spalinowe wyparły konie bo stały się lepsze i tutaj musi być tak samo. Tak po prostu.

Rozwój

Prawda, głos rozsądku. Jeżeli "eko-technologie" rozwiną się na tyle, aby być bardziej efektywne, tańsze od tradycyjnych, to same zawitają w naszym życiu bez sztucznego ich kreowania.

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.