Chiny samodzielnie wydobywają gaz z łupków

Wydobycie gazu z chińskich złóż gazu łupkowego gwałtownie rośnie. Pierwsze odwierty zaczęto wykonywać w 2010 roku (trochę później niż w Polsce). Jeszcze w 2014 roku wydobywano minimalne ilości - 200 milionów m3, ale już w 2015 skok był duży - 5 miliardów m3. W ubiegłym roku wydobyto już 7,9 miliarda m3. W 2017 roku wydobycie szybko rośnie, włączono nowe pole Changning-Weiyuan i w marcu wydobyto 1,15 mld m3 gazu, o 50% więcej niż rok wcześniej.

Zasoby gotowe do wydobycia złóż łupkowych nie są wielkie: udokumentowane zasoby gotowe do produkcji wynoszą zaledwie 122 miliardy m3 i zmniejszyły się w ostatnim roku o 8 mld m3. To bardzo mało jak na skalę potrzeb chińskich i dużo mniej niż zasobów gazu z pokładów węgla (334 mld m3) czy gazu konwencjonalnego (5,44 biliona m3).

Jednak potencjał rozwojowy jest ogromny - złoże Fuling w prowincji Seczuan ocenia się na 764 miliardy m3, i może to być drugie pod względem wielkości na świecie.

Warto przypomnieć, jak Chińczycy tego dokonali.

Chiny są także odporne na zabiegi Departamentu Stanu, który chce otworzyć amerykańskim koncernom i ich sprawdzonej technologii dostęp do światowych zasobów gazu łupkowego. Jednak równie bogato obdarzone niekonwencjonalnymi zasobami, szczególnie w pokładach węgla, Chiny przyjęły własną drogę ich wydobycia. Nie pozwoliły na zdominowanie przez międzynarodowej koncerny naftowe. Gdyby na szeroką skalę wpuściły je do siebie, zapóźnienie technologiczne chińskich przedsiębiorstw byłoby nie do odrobienia. W zamian przyjęły strategię szybkiego uczenia się nowych technologii, utrzymując od wielu lat (zanim jeszcze wybuchła gorączka łupkowego złota) kontakty naukowe i ze swoją legendarną wręcz zdolnością do ich „naśladowania” – wypracowując własne.
.

Chiny zastosowały także metodę nabywania wiedzy przez zakupy spółek, takich jak Nexen w Kanadzie, czy udziałów w polach amerykańskich. To dało im dostęp do know-how, umożliwiło opanowanie i transfer technologii pozwalających na dorównanie amerykańskiej efektywności. W programie rozwojowym wydobycia niekonwencjonalnego gazu Chiny powierzyły to zadanie w ręce „drobnej” przedsiębiorczości, która wg chińskich planistów lepiej sobie poradzi z wyzwaniami technologicznymi niż państwowe wielkie koncerny, których głównym zadaniem jest reprezentacja interesów Chin w świecie. Toteż w przetargach na koncesje wielcy gracze z Zachodu musieli się obejść smakiem, a wygrały nikomu nieznane chińskie firmy. To proste naśladownictwo amerykańskiego wzorca, gdzie właśnie niezależni poszukiwacze, zwani „wildcatters” (dzikie koty) opanowali przełomowe technologie.
.
Gaz łupkowy: Chiny i Polska (3)

.

china-shale-gas-map2.jpg

grafika pokazuje miejsca wydobycia gazu łupkowego (czarne) i potencjalne złoża (czerwone)
Nautilus Institute for Security and Sustainability

Tematy: 

komentarze: 13

Łupki to pikuś

Prawdziwą przewagę dadzą Chinom klatraty metanu w wydobyciu, których są najlepsi. Tak chcą stać się numerem 1 na światowym rynku metanu.
Chiny w ogóle chcą być numerem 1 na świecie i będą, bo oni realizują swój plan konsekwentnie. Jak mają strategię na 50 lat to nie przejmują się chwilowymi zawirowaniami. Nie przejmują się też dobrem jednostki bo tak na prawdę ono nie ma znaczenia w obliczu przyszłości narodu i globalnych planów. My natomiast robimy wszystko, aby pomóc Chinom w zdobyciu hegemonii - ekologią, konfliktami z Rosją, opodatkowaniem, transferem technologii. Trzeba zapisać dziecko na mandaryński.

Andrzej's picture

no ale u nas wolność najważniejsza...

wszelkie ograniczenia jej dla np. dobra narodu - niemile widziane. Stare szlacheckie podejście. Atrofia państwa jako wynik wolności (czyli anarchii). Zero zrozumienia, że gra się w drużynach. Taką nam elitę ukształtowali, więc taki nasz los.

Czy ktoś to czyta

Czytam wiele trafionych ocen i komentarzy na tym portalu. Zastanawiam się czy ktokolwiek z tych, co mają coś w Polsce do powiedzenia zna te opinie. Dlaczego z takim uporem brniemy jakieś mrzonki o hubach, bramach, zagranicznej ekspansji. Powielamy to, co już było w Orlenie, Polskiej Miedzi itd. Nikt za te nietrafione decyzje państwowych firm nie odpowiada. A są to przecież moje podatki. Ręce opadają, jak to wszystko wyglada. Wcale się nie dziwie, że młodzi, zdolni uciekają z tak rządzonego kraju.

Andrzej's picture

ja czytam, pan czyta, ktoś czyta

zapewniam, że ci którzy podejmują decyzje, widzą, co jest grane. Czasami komuś nawet coś się wymsknie, co trzeba pozmiatać pod dywan, jak to się przydarzyło min. Waszczykowskiemu www.szczesniak.pl/3276

Te zjawiska są wynikiem ustroju, jaki u nas panuje. On powoduje, że politycy (głównie sejm, senat) są mało władni zrobić, ograniczani różnymi więzami. Trochę to opisałem tutaj:
www.prawica.net/8307

A w gospodarce efektem jest, że państwowe przedsiębiorstwa to partyjne folwarki, czyli miejsca do dojenia, a nie rozwijania. Czasami w okresach wzmożenia ideologicznego i strategicznego (jak dzisiaj) są używane do zadań specjalnych. Na przykład przeciwko Rosji. I wtedy to już jest dramat do kwadratu.

Komunistyczny kapitalizm ...

No tak, ale dlaczego takim Chińczykom to się udaje? Tam przecież komuniści są u steru władzy od wielu lat. Niby to, co dziś u nas z taką gorliwością potępiamy, im nie przeszkadza się rozwijać i podejmować trafnych, prorozwojowych decyzji.
Okazuje się, że głupota i niekompetencja nie mają nic wspólnego z ideologią?

Andrzej's picture

Dlaczego Chińczykom się udaje?

Bo są mądrzy, mają państwowość od tysięcy lat, a najważniejsze przy przestawianiu wajchy ustrojowej, nie pozwolili sobie wyrwać łomu, którym się zarządza ruchem. Odrzucili propozycję zbudowania gospodarki opartej na "zrównoważonym rozwoju", konsumpcji, nie mówiąc już o liberalnej demokracji. I to jest fundament.

Potem już zależy od wielu rzeczy, ale Chińczycy dali sobie radę, choć najważniejszy egzamin jeszcze przed nimi.

A u nas? A jak coś osiągnąć, kiedy sami związaliśmy się złymi regułami, część kluczy (w tym wajchę) oddaliśmy na zewnątrz... A o klasie elity rządzącej decydują "niezależne, wolne media"...

Czego można się spodziewać?

o chinach na serio

głupi ludzie ...chiny to totalitarny kraj. nie autokracja jak Rosja czy Turcja TO TOTALITARYZM zamieszczam tu fragment z amnesty international 'Chiny: Trwały represje wobec prawników i aktywistów, stosowano izolację, w telewizji transmitowano zeznania i prześladowano członków ich rodzin' Chiny to kraj biedy korupcji i zamordyzmu tam jest prawdziwy totalitaryzm partia kontroluje kazdy aspekt zycia obywateli wszyscy obowiązkowo musza miec czipy nawet zeby wejsc do kibla musi ci zrobic zdjecie fotokomórka pewnie w toalecie tez nagrywaja nie ma facebooka twitera nic! tylko prorzadowa propaganda

Andrzej's picture

na serio? raczej dla jaj...

human rights mają przechlapane w Chinach, to prawda, bo takie organizacje gonią jak psów. I dobrze, bo nic dobrego z ich knowań nie wynika, oprócz zniszczeń i ruin, jak w Libii czy Syrii.

A tak naprawdę... polecam to porównanie

Chiński cud płacowy

I co human rights na to?

odpowiedz

Chiny to kraj w którym wciąż znaczna liczba osób pracuje w .. rolnictwie struktura PKB CHIN odbiega od struktury gospodarek państw wysoko rozwiniętych płace cóż ..Niech pan porówna płace w Chinach z płacami w EUROPIE ZACHODNIEJ i poziom życia ludności miedzy UNIĄ EUROPEJSKĄ A CHINAMI FRANCJA , NIEMCY to przykłady a nie podaje pan przykład jakiegoś zacofanego meksyku gdzie nie ma nawet podstawowej opieki zdrowotnej. USA pomijam bo tam są tak skrajne nierówności społeczne ze nie ma o czym gadać podobnie zresztą jak w Chinach. Unia Europejska to jest droga która Polska powinna obrać a na pewno nie Chiny.

Andrzej's picture

dla was, human rightsów,

czyli ludzi Sorosa, to dramat, rzeczywiście, że potwornie biedny kraj się wydobywa z nędzy, że gdy po cudownym NAFTA płace w Meksyku to pełna stagnacja, w Chinach rosną.

rolnictwo? to zaledwie ćwierć wielu od czasów gdy Chiny był krajem III świata, tego się szybko nie zmienia, ale zmienią i to.

płace? powoli... proszę porównać Polskę z Chinami, dynamikę... i Polskę z Niemcami... płakać się chce, nie human right? no nie tobie nie, ty nie jesteś od tego, ty płace ludzi masz w...

Kasę masz z Unii, to chwalisz, co się dziwić? :-)

Powiem inaczej

Mam kilku znajomych pracujących w Chinach,zarabiają naprawdę dobrze i jest to NORMA a nie odstępstwo.wszyscy oni zgodnie nazywają Europę,głównie Zach,określają ja jako "WIOCHA"!
Wolności mają więcej niż w Europie która staje sie geriatryczna neotrockistyczna psychuszka z zatracencza misja dogadzania "ucisnionym" na swiecie

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.