Gazoport 2.0?

gazoport Nie ma mowy o rozbudowie całego gazoportu, tylko jednej instalacji - regazyfikacji. Instalacje te to poważny problem Świnoujścia. Zwykle bowiem do regazyfikacji powinno się wykorzystywać naturalne ciepło morza lub ciepło odpadowe np. elektrowni. Jednak przy Świnoujściu są na tyle zimne wody, że trzeba było zamiast systemów otwartych (Open Rack Vaporizer - ORV) – zainstalować urządzenia wymagające spalania gazu (Submerged Combustion Vaporizers – SCV).

Co tam w światowej energii?

large_bp-2017-energy-growth.jpgGaz ziemny był najbardziej dynamicznym surowcem ubiegłego roku. Na tle tych gwałtownych wahań mieliśmy rewolucję w transporcie, gdzie gaz skroplony LNG szybko zdobywał nowe rynki. Praktycznie cały wzrost to Australia, która dodała 19 mld m3.

„Awaria Jamału”, czyli system działa

large_gaz-jamal-2017.jpg System dostaw gazu ziemnego z Rosji do Polski zadziałał sprawnie, przeszedł drobną awarię techniczną po stronie białoruskiej bez najmniejszych skutków dla odbiorców. Świadczą o tym ceny na giełdzie, która zareagowała zwiększonymi obrotami na rynku dnia bieżącego i na chwilę jedynie podskoczyły ceny: (wtorek 68,44 zł/MWh, środa 77,85, czwartek 67,98, piątek 67,66). Na rynku dnia następnego prawie nie zauważono problemu

Co za hałas, co za szum!

W czerwcu miał miejsce kolejny wirtualny kryzys gazowy. Pojawiło się mnóstwo informacji nieprawdziwych, nie wiadomo skąd wziętych, ale przez dobrych kilka godzin – tych najważniejszych, gdy media żyły tym tematem – wypełniały one przestrzeń publiczną. Czegóż tam nie było… Drobny problem techniczny wywołał takie komentarze, że strach czytać.

No deal, Mister Trump?

Trump DudaPolska i cała Europa wybudowała infrastrukturę. Wydano miliardy euro i powstały instalacje gotowe przyjąć 200 miliardów m3 gazu rocznie. To znacznie więcej niż Rosja eksportuje do Europy. Problem w tym, że biznesowo te instalacje to katastrofa. Poziom ich wykorzystania nie przekracza 20 procent, a i to głównie na Półwyspie Iberyjskim i wybrzeżu Atlantyku.

Pages

Subscribe to Front page feed