Gospodarstwa domowe subsydiują przemysł

large_eu-energy-prices-components_2016-769.jpgPodwyższenie kosztów energii, szczególnie dla drobnych odbiorców nie jest w strategii Unii Europejskiej czymś nagannym, już ponad 10 lat temu oficjalnie zrezygnowano z modelu taniej energii. Droższa energia ma zachęcać do obniżania emisji dwutlenku węgla, uznawanego za główne zagrożenie. Problemy odbiorców indywidualnych, szczególnie w krajach o niższych dochodach, nie są priorytetowe.

Gdy magazyn gazu zaczyna cieknąć

large_aliso-canyon-relief.jpgCały wyciek trwał niecałe 4 miesiące (112 dni), w tym czasie uwolniło się do atmosfery 97 tysięcy ton metanu – to ponad 5-krotnie mniej niż emitowane jest w całej Kalifornii. Gaz który ulotnił się z magazynów kosztował co najmniej 23 miliony dolarów, jednak koszty całej operacji wyniosły około 700 milionów.

O cenach paliw i ropie naftowej w Jedynce

medium_Szczesniak-polskie-radio2.jpg Podstawowym czynnikiem wzrostu jest program 500+, czyli zasilenie dużych rzesz społecznych świeżymi pieniędzmi, co się odbija w dwóch rzeczach. Przede wszystkim w zwiększonym zakupie samochodów, głównie starych, importowanych, i po drugie w zwiększonej konsumpcji paliw. Polska ma bowiem ogromną liczbę samochodów, niestety starych. Mamy tu wynik na głowę mieszkańca powyżej średniej europejskiej. Natomiast te samochody były bardzo słabo używane.

Pages

Subscribe to Front page feed