Komentarze

Andrzej's picture

Japonia to bardzo ciekawy przykład

W Polsce o tym całkowita cisza, bo przecież obiektywne media skowyczą tylko, jaki to smog, jak to mało wiatraków i inne ecie pecie.

W Indie niezbyt wierzę... za bardzo otwarte na świat, by sie mogły rozwijać.

Nowinki o weglu energetycznym ktory ma byc paliwem przyszlosci

w Japonii ktora co ciekawe wlasnych znaczacych zasobow wegla nie posiada.

http://thediplomat.com/2017/02/why-is-as...

For Japan, coal has emerged as the best alternative to replacing its 54 nuclear reactors, which are deeply unpopular with the population and seen as symbols of devastation after the Fukushima Daiichi nuclear disaster six years ago. Mindful of the public mood, the government of Shinzo Abe has completely given up on the country’s dream of nuclear self-sufficiency, and pulled the plug in December on the $8.5 billion experimental reactor project at Monju. On February 1, the government pledged to decommission all reactors and replace them with 45 new coal-fired power plants equipped with the latest clean coal technology. In this, Tokyo seeks to achieve two overreaching goals: preserve its energy security and stay on course to fulfill the obligations set forth by the 2016 Paris Climate Agreement.

Andrzej's picture

pełnomocnik Naimski zaklina rzeczywistość

... a decyzja będzie podjęta w 2018 roku, jak zapowiedział Pełnynocnik...

Odliczanie czasu dla ciemnego ludu - włączone, teraz będą po kolei wynajdować, jakie to przeszkody... a oddając władzę powiedzą: "no i znowu ruskie agenty nam nie pozwoliły..." :-)

Ile można tego słuchać?

Musi być cienko z tym feasibility study, że tak na okrągło tłucze.

A poza tym "musi" to na Rusi, a w Polsce jak kto chce :-)

A w Polsce bez zmian...

U nas wciaż to samo. Niczego się nie nauczono, nic nie zrozumiano.
"Naimski: Brama Północna musi być ukończona w 2022 roku". CIRE 21.02.2017r. 05:19

Upór zrozumiały tylko jeśli ma słuzyc zachowaniu stanowisk do emerytury.

Pół Europy się z tego śmieje, nawet jeśli ma to być tylko taktyczna, negocjacyjna alternatywa do rozmów z Gazpromem.

Brak słów. Szkoda gadać...

Czy to rozumna działalność ?

Dla mnie to co się dzieje na rynku gazowym,stanowi ikonę kapitalizmu.Z jednej strony wydobywają gaz,pompując chemikalia w ziemię, powodują degradację środowiska naturalnego.Jak to jest możliwe, że tego typu działanie stanowi działalność dochodową ?. Z drugiej strony, na Syberii gaz sam uchodzi w atmosferę wyrywając ogromne dziury w ziemi.I nikogo to nie interesuje.Paradoksy kapitalizmu.

Andrzej's picture

nie rozumiem ironii

nic o Morawieckim nie pisałem, ale nie rozumiem ironii. Nie spotkałem się aż z takim zadęciem wśród polityków, publicystów czy nawet propagandzistów (a tych pełno).

Mój krytycyzm do planu Morawieckiego ograniczam do oceny części energetycznej "Ocena „Strategii odpowiedzialnego rozwoju” dla sektora energii"

Ważniejsze jednak niż wszelkie palny są działania. I te z pewnością nie doprowadzą do bycia przez nas nawet regionalna potęgą. I to jest niepokojące.

Polska globalnym graczem

Plan Morawieckiego przewiduje swiatową ekspansję naszych towarów. Mamy eksportować i wygrywać na globalnych rynkach. Jak się skończy nasz udział w globalnycm łańcuchu wartości nietrudno zgadnąć. Tylko małę i słabe kraiki , jak np. USA musza odbudowywać lokalny łancuch wartośći. Takie tuzy jak Polska bez problemu odbiją rynki Chinom, Japonii i Niemcom i zawładną rynkami całego swiata. Chyba nie ma Pan wątpliwości , że dzięki Planowi Morawieckiego Polska stanie się globalnym mocarstwem?

Andrzej's picture

BP - 63 miliardy $ to koszt Deepwater Horizon

Tragedia Deepwater Horizon dzisiaj kosztuje BP jeszcze więcej - prawie 63 miliardy dolarów:

Chief financial officer Brain Gilvary:

"Turning to the Gulf of Mexico oil spill costs provisions: the total cumulative pre-tax charge for the incident is $62.6bilion or $45.1billion after tax.

2017 cash payments related to the oil spill are expected to be lower than in 2016, around $4.5-5.5 billion. This will fall sharply to around $2 billion in 2018 and to a little over $1 billion a year from 2019."

przecież nie będziemy opiekować się Orlenem

ta rafineria została sprzedana wbrew zdrowemu rozsądkowi, nie będziemy przecież pracować na zysk zagranicznego kapitału, a wszelkie naciski skończą się wywłaszczeniem i karą za takie zachowanie. Nie podoba się to wracać do Płocka. Męczą i nużą nas już pretensje codzienne, to nie Polska, tylko Litwa i tutaj się nie rozmawia groźbami, tylko prośbami. . Orlen kupił rafinerię za tyle ile dał, nie trzeba było dawać złamanego grosza, tory się psują i nie nasz obowiązek je naprawiać. Wszelkie pretensje nie obronią się w sądzie - dodatkowo Orlen sam się rwał do Możejek i przelicytował 4 konkurentów (Lukoil, TNK, Conoco, Vitol), więc zarzuty do zarządu i rządu RP> A jak się traktuje (zagraniczny) kapitał to wiemy: podatek miedziowy, bankowy, miedziowy, propaganda patriotyzmu ekonomicznego, własne srebra rodowe-spółki strategiczne, kary administracyjne, swój do swego po swoje.

Biopaliwa - oleje rzepakowe

Tytuł sugeruje, że problem dotyczy wszystkich biopaliw a jest, to tematyka dodawanego etanolu. Przecież są jeszcze biopaliwa stosowane do silników wysokoprężnych. Inna sprawa, że to też temat rzeka.
Pozdrawiam

imo, że szanse by nie

imo, że szanse by nie opracowano nowych źródeł w tak długim czasie jak 100 lat są bliskie 100%!

Przepraszam najmocniej, zaszła pomyłka przy pisaniu. Teza jest zupełnie przeciwna: przy obecnej dynamice badań bliskie zeru są szanse na nieopracowanie nowych źródeł w ciągu najbliższych 100 lat.

Mirosław Bisok's picture

Zachęcające

Nieźle się zaczęło. Poczytamy dalej za tydzień ;)
Liczę na powiązanie tematu z tym co się dzieje w Chińskiej chemii wraz z jakimś podsumowaniem (w kontekście styczniowych zmian w Waszyngtonie)

Mające absolutną dominację

Mające absolutną dominację militarną NATO woli narzucać wymóg 2% PKB na wojsko, a przecież wystarczyłoby uruchomić fotowoltaiczny odpowiednik programu Manhattan. Gdy przychodzi do konkretów, to ociepleniowcy nie mają innych propozycji niż globalne dziadowanie, depopulacja i zwijanie żagli. Mimo, że szanse by nie opracowano nowych źródeł w tak długim czasie jak 100 lat są bliskie 100%! Wkroczyliśmy na ścieżkę intensywnego rozwoju nanotechnologii.
A propos wojny. Mimo propagandy wojennej nie buduje się schronów dla ludu, ani magazynów na czas wojny. Schrony budują tylko bogaci preppersi. Czyż to nie zastanawiające?
Mimo pokrzykiwań nt. wojny z terrorem robi się wiele aby terror kwitł, np. uzbraja bandy w Syrii.

Te pozornie różne tematy łączą osoby tych samych decydentów. Prędzej czy później ich ideologię można obnażyć jako niekonsekwentną, niespójną, wręcz idiotyczną. Tak jest (bez urazy) z Twoimi uwagami Lemingu. Z jednej strony boisz się wygaszania cywilizacji przemysłowej z podowodu braku kopalin, a z drugiej....proponujesz wygaszanie jej w imię ograniczania wydobycia kopalin.
Przecież to i tak byłoby przedłużenie agonii max. o 500 lat. Cóż to zmieni?
A czy w ogóle cywilizacja przemysłowa ma jakikolwiek sens jeśli nie będzie zmierzać do wyższych stopni skali Kardyszewa?

Wyczerpiemy dostępne kopaliny kopalne

Już ponad sto lat temu profesor ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego Werner Sombart zaprzeczył powszechnym wtedy poglądom o wyczerpaniu zasobów kopalin kopalnych w ciągu najbliższych stu lat. Stwierdził on, że zasoby te będą stale odkrywane, gdyż Ziemia jest bardzo słabo rozpoznana pod tym względem. Jego poglądy potwierdziła praktyka. Do dzisiaj żadna z tych kopalin nie została wyczerpana, a nawet ostatnio odnotowuje się jakby ich nadmiar. Dlatego ceny ropy naftowej, gazu ziemnego, i węgla kamiennego uległy znaczącemu obniżeniu. Straszenie zatem, że zasoby Ziemi zostaną wyczerpane, to czysta propaganda nie mająca żadnego pokrycia w faktach.

Cywilizacja przemyslowa trwa przez mgnienie oka

Tak czy owak za powiedzmy następne 100 lat wyczerpiemy wszelkie dostępne palne kopaliny służące do pozyskiwania energii, i jeżeli nie dokonamy jakichś znaczących skoków technologicznych w metodach wytwarzania energii,to będzie po prostu koniec cywilizacji przemysłowej. A dla natury taki okres to naprawdę mgnienie oka. Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las.

Andrzej's picture

nie jestem przekonany

gaz to jednak znaczący koszt dla tych firm. Nie mają go gdzie utopić. Układ - długoletni kontrakty z PGNiG, a ten topi koszty w wysokich opatach za dystrybucję - jest lepszy. Prawie tak jak na Litwie, a nic nie widać, w oczy nie kole. PGNiG nie traci konkurencyjności... gra i bucy

ORLEN + Grupa AZOTY + LOTOS

ORLEN + Grupa AZOTY + LOTOS
Jat będzie trzeba to się wprowadzi obligo, jak na Litwie, na poziomie coś tak 30%. Alleluja. I do przodu....

Puścić z ceny maksymalnie

Gdyby ceny gazu jeszcze bardziej poszły na dół to znalazło by się jeszcze więcej klientów plus dotychczasowi by zwiększyli zapotrzebowanie. Kilka elektrociepłowni też by mogło powstać na gaz. Wtedy można brać gaz z Rosji i Norwegi zgodnie z umowami. Tylko co z naszym węglem ??? Myślę , że akurat o źródła energi nie mamy co sięmartwić i panikować bo powoli przybiera to formę " Od przybytku główa nie boli " A u nas akurat od tylu opcji robi się kłopot co wybrać. Myślę żeby to dostawcy się wadzili a nie klient .

Never ending story?

No, podobno badania już teraz potwierdzają opłacalność Korytarza Norweskiego.
A nikt nie zna tych badań.

http://biznesalert.pl/naimski-badania-po...

Niestety, bez ujawnienia pełnej kalkulacji, trudno w to znów wierzyć.
Czy niczego się nie nauczyli?
Trzeba mieć pewne, własne źródło gazu, na pełny wolumen i to przez cały okres trwania projektu, aby realizować takie wizje.
Szkoda gadać.

Andrzej's picture

armia nie jest od oszczędności

armia musi być skuteczna, więc nie może pozwolić sobie na spadek prędkości, zasięgu, nieprzewidywalność dostępu itd

US sektor obronny = 2 procent energii kraju