Komentarze

Andrzej's picture

piszą tak już od 30 lat

więc coś powinno być już widać, ale jeszcze ze 20 lat popiszą, to może coś będzie? Może i zbankrutują? Boh jewo znajet, jak się tak długo zaklina rzeczywistość, to w końcu...

Stan katastrofalny?

media piszą ze Rosja nie ma pieniędzy bo spadają dochody z eksportu surowców itp.. pomijają jednak zyski jakie uzyskują Rosyjskie koncerny ile zarobił Gazprom , czy Rosnieft może ktoś podać dane to chyba tajne nie jest?

;)

Polska chce budować kolejne podziemne magazyny gazu. Szczęśniak przypomina awarię na instalacji magazynowej w podobnych kawernach w USA. Panie Andrzeju, ciężko będzie pozbyć się łatki... ;) Pozdrawiam

chemmobile's picture

No wiedziałem, że coś z

No wiedziałem, że coś z Maćkiem w nazwie. Kiedyś widziałem wykresy z pomiaru punktu rosy gazu odbieranego z kierunku ukraińskiego. W sezonie zimowym wilgotność gazu nie spełniała wymagań normy.

chemmobile's picture

Nie ma co komentować. Zapewne

Nie ma co komentować. Zapewne po białoruskiej stronie uległa awarii instalacja osuszania gazu i w rurze płynął gaz niespełniający polskich parametrów normowych. Od strony ukraińskiej za to permanentnie płynie niedosuszony gaz, więc Polacy musieli wybudować po swojej stronie instalację osuszania gazu, aby doprowadzić gaz do parametrów normowych. Znaleźli się jednak u nas niedouczeni dziennikarze (choć ja podejrzewam złą wolę), którzy wyssali z palca ferę, której nie ma.

Andrzej's picture

Pytanie, o czym prezes mówi

LNG nie mógł być tańszy od cen hurtowych gazu w Niemczech.

Chociaż... mógł. Jeśli zastosuje się starą metodę: "prywatyzacja zysków, socjalizacja kosztów". Wtedy opłaca nam się wszystko co się zamarzy, nawet amerykański gaz. Tylko ci durnie, zwykli uzytkownicy, muszą za to zapłacić.

PGNIG o cenie gazu

https://www.pb.pl/amerykanskie-lng-pomoz...
"— Planujemy kolejne zakupy w USA. Pod względem ceny gaz z tego kierunku jest bardzo dobrą ofertą. Kiedy zawieraliśmy transakcję, był nawet tańszy od niemieckiego — mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG"
Ale czy tańszy od rosyjskiego? Ciekawe czy pan wiceprezes mówi prawdę, czy kłamie.

cena gazu

Panie Andrzeju, czy może Pan podać chociaż przybliżoną cenę tego gazu wraz z kosztami skraplania i regazyfikacji. PGNiG dziwnie nie chce pochwalić się ceną. Ostatnio otrzymałem od nich rachunek za gaz i info o wzroście ceny. Chyba chcą kasę na ten LNG.

Andrzej's picture

brednie

teorie spiskowe, odciągające ludzi od realnych problemów. spiskolodzy :-)

proszę poczytać realne rzeczy - np. dokumenty, opracowania Komisji Trójstronnej. Jak ktoś ma rozum, to przestanie bredzić o światowych spiskach.

W polskim wydaniu cytat ma marne źródło, bo jak wiadomo tego źródła NIE MA.

Andrzej's picture

"considering" :-)

poziom dziennikarstwa w Sputnik podobny jak w Polsce, brednie wypisują.

"considering" - czyli myślą , a jakieś źródło tym myśleniu - nie przywołane. Jeśli będą dobrze "considering", to wybiorą tańszy (300 do 600) rurociąg i tańszy gaz. A jak będą "considering" jak u nas - to będzie i drożej i weselej. Nie wiem tylko dlaczego Électricité de France (EDF) i DIF miałyby zwariować. Autor tych wypocin nie przedstawił przekonujących argumentów.

Może być też wariant taki, że koledzy amerykańscy kazali przemyśleć, to ci "considering", ale to luźna dywagacja moja :-)

Andrzej's picture

Matthew Simmons, świętej pamięci

głosiciel Peak Oil :-)
zapowiadacz ropy po 200 dolarów.
Czyli ni trafiał, chłopak.

A o co chodzi z ta prezentacją?

Tak w ogóle to człowiek niepotrzebny na tej ziemi, tylko brudzi.

do pana Szczesniaka..

po co te nerwy ... Opór nie ma sensu. my i tak zajmiemy się trumpem orbanem ,putinem czy kaczyńskim mamy na to czas niech pan się nie martwi ..nie będzie wojen biedy skorumpowanych totalitarnych krajów takich jak Chiny czy Rosja państwa narodowe są anachronizmem w przyszłości powstanie jeden wielki zglobalizowany świat bez granic multikulturowy i otwarty

To dobra wiadomość dla Świata

gdyż w przypadku globalnego ocieplenia sytuacja nie jest biało-czarna, a szara. Prawdą jest, że klimat się ostatnio ocieplił. Prawdą jest, że w przeszłości zdarzały się okresowe zmiany temperatur pomimo braku przemysłu. Ale prawda jest też, że zmiana temperatur w ciągu ostatnich 50 lat jest jest w dużej mierze związana z emisją naszego przemysłu i nie jest związana z aktywnością słońca.
Jednak prawdą jest też, że tą zmianę średniej temperatury lobbyści zielonej energii wykorzystali jak czynnik fundamentalny na którym zbudowali gigantyczną sferę spekulacji - czyli zbudowali nowy zielony przemysł wspierany kampanią PR na jego rzecz. To taki sam mechanizm, jak zwykle ma miejsce w przypadku spekulacji na dowolnych walorach - najpierw prawdziwy czynnik, a następnie jego zwielokrotnienie poprzez spekulację.
Decyzje Trumpa da więcej czasu na obronę przed demagogią napędzaną interesem tego lobby i może w tym czasie da się wprowadzić więcej rozsądku do dyskusji o walce ze zmianą klimatu.

Andrzej's picture

nie, nie zaczynał

ale robił ze mną jakieś materiały, a potem przyszedł rozkaz - "opluwać" - to opluwa.

Piąta kolumna

Trochę się bronię przed takim sformułowaniem, ale rzeczywiście wspomnianą w artykule witrynę można nazwać jako propagandową. Tam nie ma dziennikarstwa wypośrodkowanego, analitycznego, ale wszystko odbywa się na zasadzie nawalanki na Ruskich i Gazprom czy bezkrytycznym promowaniem korytarza norweskiego, co jest pożywką dla TVP zapraszającą tych ludzi do komentarzy. Włączanie Pana w ową piątą kolumnę też jest średnio poważne.
Tym bardziej, o ile się nie mylę, redaktor naczelny karierę zaczynał chyba u Pana.

Poziom propagandy w Polsce

Poziom propagandy w Polsce doszedł do takiego ansurdu, że szczerze mówiąc nie potrafię odgadnąć czy to ironia czy szczere oburzenie prawomyślnego obywatela.

prosze pana to jest skandal !

prosze pana to jest skandal ! a gdzie Europejska solidarnośc? gdzie sankcje na putina za gazowanie Syrii TO oburzające żeby Francuski koncern wspierał Putina który jest zabójca ... to trzeba zmienic i Londyn juz nad tym pracuje tylko w nim nadzieja

Andrzej's picture

klasyka liberalna

tezy ciekawe, jakby wprost z podręcznika liberalizmu stosowanego.

Jakoś ani USA w przeszłości, ani obecnie Trump nie uważają, że takie cuda się zdarzają i obiad można mieć za darmo.

ropa

Odnośnie bankructw naftowych ... amerykanie wcale nie muszą wydobywać ropy w kraju po co babrać się jakimiś brudnymi i kosztownymi łupkami skoro można za friko importować wszystko co potrzebne.. Usa NIE potrzebują fabryk itp.. wszystko dziś produkuje się tanio w Chinach a Amerykanie zapłacą za to tyle ile będą chcieli tak samo z surowcami PAŃSTWA eksportujące muszą surowce sprzedać po odpowiedniej cenie ...a jak cena w dolarach spada to co? Eksporterzy tracą a nie odwrotnie.

A tak naprawdę, to o co w tym

A tak naprawdę, to o co w tym wszystkim chodzi? O bezpieczeństwo to zwykłe mydlenie oczu. Rosyjska ropa też nikogo w Polsce nie brzydzi a gaz niezmiennie od lat. Ja jednak obstawiam, że to zakamuflowana opcja niemiecka działa w tle. Chcieli NS1 i mają NS1 (Polska odmówiła). Potem "uwalili" South Stream działając poprzez Komisję Europejską. Teraz montują NS2. Rozgrywają nas przy pomocy swojej agentury w polityce i mediach.