Z redaktorem Maciejem Głogowskim w Radio TOK FM rozmawialiśmy o sytuacji gazowej na Ukrainie i w Rosji.
Uwaga: bezpośredni dostęp do pliku mp3: O konflikcie politycznym i gazowym na Ukrainie - w TOK FM
- skomentujesz?
- czytano: 1097
Wykop
LinkedIn
Twitter
Wyślij znajomemu








Komentarze
8 komentarzyNaftohaz Ukrainy uregulował należności na dostawy gazu z Rosji. Europejscy odbiorcy mogą na razie odetchnąć z ulgą, gdyż w czwartek premier Rosji Władimir Putin groził, że w razie zwłoki ze spłatą długu kurki w kierunku Ukrainy, a nawet Europy, zostaną zakręcone ponownie.
- Zapłaciliśmy 100 procent - powiedział Valentin Zemlyansky, rzecznik prasowy Naftohazu, co potwierdził rosyjski Gazprom. 80 procent kwoty, czyli 310 milionów dolarów, zostało spłacone już w środę, natomiast pozostałe zaległości uregulowano w czwartek późnym wieczorem. "Naftohaz przelał na konta Gazpromu pozostałe 20 procent należności, w pełni rozliczając się za gaz dostarczony Ukrainie w lutym" - głosi komunikat ukraińskiej spółki. Władze w Kijowie kilkakrotnie od początku miesiąca zapewniały, że rozliczą się z rosyjskim monopolistą jeszcze przed przewidzianym umowami terminem, który upływa 7 marca, choć pod koniec lutego poinformowały, że mogą pojawić się trudności ze względu na zalegające ze spłatami ukraińskie spółki.
WK
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ...
Komentarz mój
No właśnie, jak by był tytuł "Uregulowali należność" to Gazprom nie wyszedł by na egzekutora długów (w domyśle gangstera).
Bacz
Ten klip daje trochę informacji
Komandosi "Alfy", oddziału specjalnego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), którzy w ubiegłym tygodniu dokonali najazdu na państwową spółkę paliwową Naftohaz, mogą pojawić się w siedzibie rządu Julii Tymoszenko - ostrzegł wiceszef SBU, Wałerij Choroszkowski.
Więcej na http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,S...
Czy zdaje Pan sobie sprawę z zakresu obowiązków Służby Bezpieczeństwa Ukrainy? Coś mi się wydaje, że nie, gdyż nie użyłby Pan zwrotu "SB grozi ...".
SBU, ustami I-szego Zastępcy Kierownika INFORMUJE rząd Ukrainy (a nie rząd Tymoszenko).
W ten sposób SBU daje znać rządowi, że w przyszłym tygodniu należy zwiększyć ilość porcji w stołówce Gabinetu Ministrów Ukrainy.
Panie Waldemarze, zdecydowałem się na forum czytelników.
Oznacza to, że każdy z zarejestrowanych czytelników będzie mógł podawać do wiadomości i dyskusji innych swoje informacje, propozycje dyskusji.
jeden wymóg - muszę zainstalować nowszy silnik Drupala (systemu tego bloga http://drupal.org/ ). Wieczorem dzisiaj (wtorek) się tym zajmę, jeśli odniosę sukces - jutro możemy startować.
- - - - - -
Andrzej Szczęśniak
Bardzo mnie to cieszy. Ten dzień może być przełomowym w energetycznym myśleniu Polaków.
Polska, dywersyfikując dostawy gazu, powinna skupić się na budowie terminalu LNG, który będzie odbierał ciekły gaz ziemny dostarczany statkami, i zrezygnować z budowy gazociągu Baltic Pipe, którym ma docierać surowiec norweski - uważa Bogdan Pilch, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. rozwoju rynku gazu w Electrabel Polska z grupy GdF Suez.
No wreszcie jakiś przytomny głos. Po co nam BP? Drogie i nie wiadomo kiedy by to było. To wirtualna dywersyfikacja.
qwerty
Jednym z pierwszych jaskółek sukcesu polityki bezpieczeństwa energetycznego będzie fakt, że się politycy zdecydują na coś. Bo od 3 i pół roku powtarzają jedynie listę życzeń. Listę projektów. A na coś trzeba się zdecydować, wszystkiego naraz nie da się zrobić.
Ale to tylko pierwsza jaskółka, wiele innych rzeczy jest koniecznych.
- - - - - -
Andrzej Szczęśniak