Wysokie ceny ropy obniżają zużycie

Ceny ropy naftowej wpływają na jej popyt poprzez ograniczenie zużycia. Jest to mechanizm, który działa w dłuższych wymiarach czasowych, dlatego umyka świadomości przeciętnego odbiorcy. Jako przykład można wskazać zmianę zużycia ropy naftowej po kryzysie lat 70-tych.

Dynamiczny wzrost konsumpcji w latach 60-tych został zahamowany przez gwałtowny wzrost cen (przyczyny: polityka, ograniczenie podaży). Jeśli przyjrzeć się na wykresie zużyciu ropy naftowej (w galonach na mieszkańca na dzień) - widać klarownie, że szok cenowy lat 70-tych spowodował ustabilizowanie konsumpcji.

Pytanie, czy dzisiejszy rajd cen ropy w górę (powód: rosnący popyt) wywoła podobne efekty?

źródło: www.zFacts.com

- - - - - - - - -

Dla uzupełnienia i pokazania dłuższych trendów załączam wykres, pokazujący wzrost światowego wydobycia ropy na głowę mieszkańca od lat 20-tych do końca 70-tych. Na tym wykresie widać, że gwałtowny trend wzrostu konsumpcji ropy (w baryłkach na mieszkańca na rok) trwał przez ponad pół wieku.

źródło: www.dieoff.org

Komentarze: 3

Wymowne grafiki ...

... wartoby je uaktualnić ...
... z małą poprawką: ta przerywana linia "decline" powinna być rozbita na dwie (albo, przy uaktualnianiu - na więcej) - to da precyzyjniejszy obraz. Chociaż, być może, w tej chwili - to może nie być pożądanym żeby nie przyśpieszać "pęknięcia wirtualnego balona" (gdy się gieldowi gracze spostrzegą że jest więcej "ropy sprzedanej" niż tej - disponible) ... ;-)

W powyższym ,,,

... w miejsce Gucia z Montrealu ukazał się Gość (brakuje tylko uzupełnienia - "namolny") ...
... i tak przypomniało mi się słynne powiedzenie z lat dwudziestych - "i szto djełać?" ... Gucio

skomentujesz?

Komentarze na Facebook