OPEC Plus osiągnął sukces

W nawale informacji medialnych trudno się wyznać jak się sprawy mają. Media zachodnie, które przekształciły się w propagandowy kartel i trudno rozeznać się, co jest informacją, a co dezinformacją, dogłębnie zakłamują obraz rzeczywistości. Informacje toną w powodzi pseudo-informacji i zalewie opinii, czasami bardzo dziwnych, a najczęściej kierowanych interesami czy to graczy finansowych (spekulantów) czy to politycznych (tu głównie tematem dezinformacji jest Rosja).

Kilka przykładów:

To oczywiste, gdy wziąć pod uwagę, że służą one interesom swoich właścicieli i reklamodawców bardziej niż służą misji bezstronnego i rzetelnego informowania. Tak też rzecz się ma z oceną efektów działania porozumienia największych światowych producentów ropy (poza Stanami Zjednoczonymi).

Dlatego po decyzji państw OPEC z 30 listopada, podjętej we Wiedniu, warto podsumować działania tej grupy, którą kiedyś nazwałem "OPEC +" i ta nazwa się ostatnio przyjmuje w światowych mediach. W 2016 roku były negocjacje i nieporozumienia, aż w końcu się udało.

Państwa podejmujące te zobowiązania, po pierwsze się z nich wywiązały, w co w mediach powszechnie wątpiono. Efekt jest oczywisty. Dwaj najwięksi gracze - Rosja i Arabia Saudyjska - zyskali na tym po 40 miliardów dolarów. Dzisiaj cena ropy to około 60 dolarów, gdy zaczynano negocjacje - było około 30 dolarów.

Dobre podsumowanie efektów działania tej grupy dał ostatnio Matt Smith. Pokażę trzy wykresy, które dla osób znających się na rzeczy (a dla takich jest ten blog) powinny mówić wszystko.

Czy ograniczenie produkcji działa? Działa. Pokazuje to wykres zmniejszającego się eksportu ropy państw grupy OPEC.

Czy zapasy ropy się zmniejszają? Zmniejszają. To pokazuje zestawienie amerykańskich zapasów (plus import z Arabii Saudyjskiej, przekierowującej się na Azję).

Czy wielkość zapasów ropy i produktów zachodu maleje? Malej, co widać na zestawieniu zapasów państw OECD.

Podsumowując: Światowy spisek naftowy państw arabskich, Rosji i coraz większej ilości producentów - działa.

- - -
4 grudnia, 2017

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz